JjonkopingTrådstart2010-03-04Jag har lite problem med en nyinköpt bil. Kan inte mycket om bilar bortsett från att köra dem och det är min första bil. Hoppas därför på att kunna få lite hjälp.
Köpte bilen av min syster för en dryg månad sedan. (Kan tillägga här att hon inte haft bilen jättelänge och aldrig har bytt bromsbelägg fram.)
Bilen gick för ett par veckor sedan inte igenom besiktningen; anliggning höger bak, ojämn bromsverkan bak, och dåligt bromsbelägg vänster fram.
Lämnar in bilen och får ett samtal från dem idag. Då har de fått byta betydligt mer än så och kalaset kommer kosta 8000-9000 kr.
Då säger de på verkstan att någon satt ditt ett bromsbelägg vänster fram som int epassar, slipat till det för att få det att "passa". Detta ska ha medfört att de varit tvungna att byta bromsskivor och spindelled.
Resten av problemen gick att fixa.
Jag har främst 2 frågor;
1 Borde de int eha sett detta på besiktningen? Att spindelled och skivor behövde bytas?
2 Kan man få någon form av ersättning från någonstans för detta? Eftersom det i så fall är felmonterat?
Syrran köpte bilen från en bilfirma som servade den innan hon köpte den och bilen har tidigare rullat i Jönköping.
Tacksam för svar!
Ja det var mindre roliga erfarenheter,, svårt att säga beroende på hur dessa bromsklossar "modifierats" och har med för den delen sett ett och annat hembygge av dessa,,,
Inte säkert detta kunnat öpptäckas vid besiktningen då dom inte inspekterar detta så mycket närmare alla gånger, men vore felet vara av så pass allvarlig art skulle dom dock anmärkt på detta, svårt med att så här kunna argumentera om nu bromsskiva som styrled kunnat tagit skada av detta iaf med skada på spindelleden verkar ju lite väl långsökt i detta fall.
Angående eventuell ersätningskrav är ju beroende på hur länge detta gått sedan din syster köpte den bilen från firma om man där kan hävda detta fel, men rent spontant känns dessa prisuppgifter väl i överkant med reservation på omfattningens art.
Men vad rör det sig om för bil?
Det är en Opel Vectra-99. s
Syrran hade bilen i 1,5-2 år ungefär. Jag kan ju tänka mig att det är svårt att hävda att ägaren innan henne gjort detta, svårt att bevisa? Bilfirman skulle ju säkert hävda att detta tillkommit efter att de sålde bilen..
Både bromsskivor och spindelleder kontrolleras "noga" hos SBP som jag erfarit mina besiktningar genom åren. Anmärkte inte de på skivorna eller spindelleden så bör det inte ha varit några allvarligare fel på dom.
Verkstaden får väl heller inte byta mer än överenskommet utan att ta kontakt med kunden?
Något ersättningskrav är förmodligen svårt att ställa så här långt efteråt, och är det säkerställt att bilfirman gjort "reparationen" eller ens varit medveten om den?
Precis verkstan är tvungen att höra av sig till dig om kostnaden överstiger en rimlig summa (ofta runt 10% av avtalat pris) så om dom sagt att det skulle kosta 3500kr så får dom byta extra saker för runt 3-400 hundra utan att dubbelkolla.
Blir kostnaden betyldigt högre är dom skylldig att kontakta dig för vidare samtal.
Dom kan inte byta saker för x antal tusen och sedan säga såhär dyrt blev det, innan dom ens pratat och bestämt tillsammands med dig vad som ska göras..
8000-9000 kr. låter i det mesta i laget
är det en märkesverkstad ?
Nej, det är ingen märkesverkstad. Problemet är att de inte kunde säga hur mkt det kostade att fixa det där med anliggning och bromsverkan bak, så jag fick inget prisförslag från början eftersom vi inte visst eprecis vad som var problemet..
Däremot var det ju inget sagt om vänster fram. Jag hade ett missat samtal från verkstan när jag jobbade kväll, sen dagen efter så sa de bara att det här måste fixas och att de höll på att sätta ihop bilen...
Så nu är jag närmare 9000 kr fattigare.
Kan jag göra nåt åt det här nu i efterhand?
finns dom gamla delarna sparade?, isåfall ta en bild på dessa och lägg upp
Låter som sagt i det mesta laget då överlag bromsdelar till denna modell är tämligen måttliga och be om inget annat iaf att få specifierad räkning/arbetsordern på vad som egentligen är bytt!
Ffraggelpelle2010-03-04 · #Be om en specificerad räkning, där du kan se precis vad varje del kostar och hur stor del som är arbetskostnad och hur många timmar det tog. Sedan kan du skriva det här får vi kolla på det...