Motorforum.nu

Forum › Hjälpforumet Bil

Nissan Primera bromsproblem!

Startad av hasseboyz · 2005-08-17 · 3 svar

hasseboyzTrådstart
Jag har en Nissan Primera 2.0 91 kombi, som jag har problem med bakbromsarna bak. Har ojämn bromsverkan säger besiktningen. Har bytt bromsskivor, belägg, bromsok, bytt plats på bromsrör på huvudcylinder, men inget resultat. Det är vänster bak som spökar. Jag har inte bytt den ventil som sitter under kombin, den heter, tror jag, lastavkänningsventil. Kan man prova den? Eller kan det vara den? Eller något annat. Bromsverkan c:a 0.8 - 1.4. Tacksam för hjälp!!!!
Jason
Hur ser ventilen ut? Har du två bromsrör in och två ut, alltså separata kretsar till vä och höger hjul? Isåfall så låter det väldigt troligt tycker jag att det är den som är trasig dvs att kolven som styr trycket till vänster hjulet har fastnat. Om det är en krets "ett rör in, ett ut" så är det mindre troligt. Vet inte hur det ser ut på en primera så därför frågar jag så mycket.
Greymane
Jag skulle nog byta bromsslangen som går mellan karossen och oket, ibland så kan bromsslangarna separera och det blir dålig bromsverkan.
wicke
Du har väl glidok på den? Dom brukar ju kärva ihop så de inte funkar ordentligt. En kompis till mig hade samma fel på sin Nissan och där var det gliddelen som hade tjärvat ihop så lastavkänningsventilen skickade över nästan all bromskraft till det andra hjulet istället. Prova med detta. Vi tog bort gliddelen och spännde upp i skruvstycke, sedan sandpapprade vi bort all rost och sånt från hålen där glidpinnarna sitter. Smörjde upp det ordenligt med bromscylinderfett och kontrollerade att de rörde sig bra fram och tillbaka. PS. Kolla glidpinnarna så de inte är skadade byt i sådant fall dessa. Lycka till!

Fler trådar i Hjälpforumet Bil