Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Nybörjare får SAAB 900 att vägra starta

Startad av TarKort · 2012-06-12 · 1 svar

TarKortTrådstart
Hej,

Jag ska ta körkort och ska övningsköra med en snubbe mot att jag fixar hans SAAB 900S -95 och betalar alla kostnader. Bara att få skiten genom besiktning så är det bara ut på vägen. Bara att fixa en lampa, ladda batteriet och tvätta bilen så är det i väg till Librobäck. Bilen startar nu utan problem.

Sedan bestämmer jag mig för att börja med en liten solokörlektion. Inte bra...
Jag sätter mig i bilen. Trycker ner kopplingen. I med neutral och startar. Sedan släpper jag upp kopplingen utan att ge gas tills motorn dör. Det gick ju bra så jag gör så 4 gånger till. Sedan vägrar bilen att starta trots att vi laddat batteriet igen och allt annat lyser. Den startar nästan men inte riktigt.

Inget körkort den här sommaren, arrggh

Så, har jag mig själv att skylla och hur fixar man det?
lenaola
Jag förstår inte riktigt vad det är du gjort. Du har alltså ställ växelspaken i läge neutral åsså stannar motorn då du släpper kopplingen eller ?? eller har du växel i och liksom sakta dödar motorn genom att släppa kopplingen utan gas?? Eller?? Varför denna övning ??
Sedan efter att detta skett 4 ggr vill den inte starta alls den tänder till då du snurar runt den men startar inte eller ???

Roterar startmotorn som den ska? Har du provat med startkablar? Vad menar du med att den startar nästan?

Att man dödar motorn genom att få "kärringstopp" är inget som ska förstöra något det ska den tåla.... det som tillslut kan hända är att batteriet tar slut som du nämner skippa allt ovidkommande och bskriv alla symptomen så utförligt du kan så kan vi kanske hjälpa dig!

Fler trådar i Hjälpforumet Bil