Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Olika profilhöjd på däck till samma fälg?

Startad av rocknrolf · 2010-02-25 · 5 svar

rocknrolfTrådstart
Jag har nyss köpt en bil med däckdimension 185/65-14 och bultcirkel 100/4 på fälgarna. Däcken är rätt slitna så jag vill byta ut däcken men behålla fälgarna. Jag råkar ha ett par fräscha däck på fälg med bultcirkel 108/4 och däckdimension 185/60-14. Nu tänkte jag om jag kunde switcha däcken mellan fälgarna. Funkar det eller blir det galet?
Ser för övrigt ingenstans på fälgarna några mått.
slirfeldt
Enligt denna sida :https://dack.tk/ så blir det 3,1% skilnad som dom "nya" däcken blir något lägre, så helt okey enligt lagen men att hastighetsmätaren kommer visa lite mera än innan och se lite mindre ut på fälgarna.
Lada Samara 1.3
Hej Peter H.
Tänker du rätt nu ?
Han har nu 65-profil och vil sätta på 60-profil med samma bredd och tummått. Omkretsen blir väl mindre på det nya däcket än på det gamla.
Då rotera väl det "nya" däcket mer än det gamla och han får 3% högre hastighetsvisning än tidigare. D.v.s. mätaren visar nu 103 km/h vid 100 km/h verklig hastighet, - om den nu visade rätt innan.
Eller har jag fel ?
Kostya
Det går bra att skifta däcken mellan fälgarna.

Hastighetsmätaren och trippmätaren kommer att visa 3% högre hastighet/sträcka än den verkliga.
Lada Samara 1.3
Tack, - då är MPalm och jag överens.
slirfeldt
Naturligtvis kommer den då att visa något högre hastighet (och även jag med det överens om detta,,) att så rullomkretsen som dessutom framgick med -3% i tabellen blir alltså något mindre med och därmed något högre visad hastighet.

Hur mycket är sedan lätt att avläsa med tex en GPS,,, :-)

Fler trådar i Hjälpforumet Bil