Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Olja i avgasröret.....

Startad av thohol8912 · 2010-10-15 · 2 svar

thohol8912Trådstart
Har en gammal audi 80 -88 som går väldigt bra för att vara gammal, upptäckte dock nyligen att avgasröret efter körning ser blött ut. Det är bara typ de sista 10 centimetrarna på bakre ljuddämparen som jag upplever som fuktig (obs inte av kondens). Känner jag med fingret blir det svart av vad jag tror är olja, men bilen går väldigt bara i övrigt inga missljud eller märkbart svag. Dricker kanske lite mycket olja trots åldern. Kan det vara topplockspackningen med dessa symtom eller vad tror ni? Hur allvarligt är detta, bör det åtgärdas eller är det inte värt pengarna.
Ludde_57
Tittar du på avgasröret på andra bilar i trafiken ser du att det ibland nästan rinner vatten ur det under körning, så försvinner det ingen kylvätska för dig så skulle jag säga att den svarta fukt du nämner är helt normal.
slirfeldt
Precis,, specillt denna kallare tid på året brukar adetta med märkas allt tydligare då det faktriskt kan komma rätt rejäla mängder vatten med helt friska bilar, som då är kondensvatten och än värre från etanoldrivna bilar,,,

Som med uppblött sot i avgasröret lätt kan tas som olja så behöver du med detta inte ha någon oro, utan detta tycks vara helt normalt om sedan motorn verkar gå bra osv och som sagt inget kylvatten tenderar försvinna.

Angående oljeförbrukningen så tar dessa motorer i en del fall rätt bra med olja också det enligt tillverkaren helt normalt, som faktiskt överlag godkänner upp till 1 liter förbrukad motorolja per 100mil! Även för riktigt nya bilar.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil