Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Opel astra 96 1,4

Startad av lipton2 · 2011-02-14 · 5 svar

lipton2Trådstart
Flyttade bilen ca 25meter startade normalt sen efter ca 2 timmar skulle jag åka iväg då gick den igång på kanske 2 cylindra ingen krafter alls stannade gick inte igång igen.
sen efter det så lyser tänndningslampan även när man slått av tändningen.
vad kan det vara för fel?
Mvh
Göran Nilsson
Dingrot
Hej, Troligen har det hänt något med tändningssystemet och dess inställning. Kolla så att kamremmen är hel genom påfyllningslocket för olja eller via plastskyddet. Lyser tändningslampan även när nyckeln är uttagen ? Lycka till verkstan.
marica
Ja tändningslampan lyser även när nycklen är urtagen.
Dingrot
Hej, Intressant, prova lossa en av batterikablarna en stund 1 timme och sätt tillbaks den och kolla med nyckeln igen. Kan naturligtvis fel i själva tändningslåset, prova även med reservnyckeln. Har du kollat kamremmen ? Lycka till verkstan.
marica
Hej!
Tack för svaret.
Ja kamremmen är hel.
Provat med batteriet med.
Kan det vara databoxen som har gett upp.
Mvh
Göran
boheme
Jag undrar om du inte fått kortis eller att du har en dålig jordning nånstans i tändsystemet. Börja mäta och kolla runt tändspolen till att börja med.

Mvh Janne

Fler trådar i Hjälpforumet Bil