CcarrorosTrådstart2010-02-25Någon som har en aning om vad det kan vara för fel på våran bil?
I början så startade den oftast efter ca 5-10 min av att vrida av och på nyckeln....bilen är helt tyst sen helt plötsligt så startar den. Har mätt batteriet och det är som det ska.
Nu har jag inte lyckats att få igång bilen alls på tre dagar..... några idéer?
Frågan är för det första om det är bränslerelaterat eller tändrelaterat problem,,, men testa gärna vid startvägran att spraya lite startgas i dess insug och tänder den då till råder bränsleproblem.
Tänder den då fortfarande inte till är det fråga om tändrelaterat problem, annars med så pass ny bil är det i regel att ta ut eventuella felkoder som gäller, för att enklare hitta troliga orsaken.
Detta under förutsättning att startmotorn drar runt motorn,,,
Kommer tändningen på när du vrider på nyckeln eller det helt svart :fraga
Är det så att du vrider till startläget på nyckeln, instrument och lyktor tänds men startmotorn börjar inte snurra :fraga
Eller försöker den starta men vill inte gå igång :fraga
det är så att allt funkar instrumentpanelen och lyktor fungerar, går att lyssna på stereon, men startmotorn är helt tyst. Och tidigare så startade den bara helt plötsligt efter ett tag.
Jag tror det är glapp-kontakt på startmotorn :utrop
Jag menar den lilla kabeln som sköter själva inkopplingen av s-motorn.
Om du tänker pilla, så koppla loss en batteripol först! För det är permanent plus på s-motorns stora anslutning och det är lätt att komma när...SPRAAAK §e
I andra hand är s-motorn trasig..då kan det hjälpa att banka på den...och sedan prova.
(Detta går ju relativt lätt att felsöka själv om man kan, vågar och vill...om inte annat så kan du ju rulla igång den och köra till verkstad)
Minst troligt, men det händer t-låset kan vara dåligt, jag har tyvärr inte ngt kopplings-schema till denna bil, men oftast sitter det inget i mellan s-motor och t-lås om man inte har automatlåda för då finns det ju lite grejer som ska hindra att man startar med växel i......vid automat skall man testa att jucka på spaken medan man försöker starta...
Låter som solinoiden på startmotorn har gett upp. Är inget ovanligt fenomen......
Jo endera är det dålig kontakt till startmotorn eller så har den sagt upp sig även om bilen "bara" är 5 år gammal,, men börja med att se över att det är mycket god kontakt vid båda batteripolerna och även i motsvarande kabeländar mot kaross och startmotor.