Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Ostabil tomgång Opel V6:a Någon som kan??

Startad av LisasOpel · 2011-11-12 · 9 svar

LisasOpelTrådstart
Hoppas att nån kan/vill hjälpa till nu igen.. Ska försöka beskriva problemet så bra som möjligt. Fick problem med min Opel förra veckan med att den plötsligt gick ostadigt, mullrade och luktade illa (typ bränt) och förlorade kraft när jag gasade. Vi trodde att det va tändstiften men det visade sig när vi kollade runt under huven att en slang som leder till vevhusventilationen va sönder, ett stort hål i. Fixade en ny slang hos Opel och den va inga problem att få dit.
Och på första körningen därefter (igår) så gick den bättre och lukten är borta MEN varje gång jag stannar till vid ex rödljus så börjar den vibrera, mullra, och tomgången sladdrar. Varvmätaren går upp och ned..
Finns det någon som har en ide om vad det kan vara? Har aldrig gått så förut, den har alltid gått otroligt bra. Kan det finnas ett samband med slangen?
Tacksam för ideer och hjälp!
slirfeldt
Inte helt lätt att ställa diagnostik på detta då grundorsakerna kan vara många och svårt med sia om det finns någon koppling mellan symtomen och den numer bytta slangen till vevhusventilationen. Men tomgång och motorgången är annars den normal vid början av en körning och kall som varm bil?

Möjlig orsak skulle med kunna vara tex vakumläcka på insugssidan som med skulle kunna ge sådana fenomen som lättast testas med startgas längs misstänkta skarvar och packningar på just insugssidan. Som vid minsta läckage ger en klar förändrad eller höjd tomgång och en läcka är då funnen.

Då den börjar vandra sådar på tomgång osv blir den sedan bättre om du gasar till eller behöver starta om för att få ordning på det igen? Smart med annars vore att ta ut eventuell felkod på orsaken där det fungerar med dom prisbilligaste handhållen felkodsavläsare/släckare.
Kan med hjälpa upp i vissa fall med att nolla delar av styrboxens interminne för att få ordning på fenomen som detta genom att lägga av minuspolen på batteriet en stund.
aGlureaubrehob72
Jo bilen har alltid gått bra annars, kall som varm. Jag tänkte att det här problemet kanske bara håller i sig för att slangen e nybytt, kan det ge me sig tro? Ska ut och köra en sväng nu och se om det släpper. Problemet är att jag inte alls kan bilar (men skulle vilja lära mig) och min kille vägrar hjälpa mig för han tycker att jag är för jobbig som ställer en massa frågor hela tiden..
Iallafall så går den bra när jag kör stabilt högre hastigheter, om jag ligger i 70 så går den bra, den börjar skaka och mullra vid låga hastigheter och starten. Känner att ett verkstadsbesök kan bli dyrt för det här problemet. En sån där felkodsavläsare, var köper man det?
slirfeldt
Kan förstå ditt "dilema" med att inte ha någon att fråga och vet själv med det hur det kan vara som även fysiskt hjälpt flertalet villrådiga bilägare med diverse tekniska problem. Så är det ju lite av det finna med dessa forum att iaf komma en bit på vägen och frågan man inte får man ju inte heller veta något.

Så ös på med frågor här till exempel! :-)

Tändstiften var ju byta för en 2000 mil sedan men verkar det som fenomenet mest inträder kring tomgångsvarv kan man med misstänka en kärvande tomgångsmotor som ser ut så lös:https://system.recopart.se/bilder/delart/G/332594_1_G.jpg som då skulle kunna ge dessa fenomen. Det man där kan göra att leta upp denna, lossa dessa båda slangar och kika att dess ventil dels ser ren ut från sot samt rör sig för att sedan spraya i lite smörjande spray och se om det har verkan till symtomen.

Jo att lämna in en sådan bil med symtom kan bli väl dyrt iaf om man nu väljer en större verkstad bättre i så fall att välja en mindre lokal sådan om man nu kastar in handduken. Då detta väl är en 00:a så passar tex denna felkodsläsare:https://www.24.se/obd2-felkodslasare-p-552-c-227.aspx

Men kolla även upp detta med redan nämda vakumläcka med startgasen att börja med.
aGlureaubrehob72
Tack för tipsen ska försöka mig på det.. kom nyss hem från en biltur och får ändra utsagan något för nu går bilen sämre tycker jag :(
Under hela körningen så får bilen typ rysningar, skakar till och gasen svarar dåligt. Varvmätaren reagerar jättedåligt när jag gasar (jag har en automat) och plötsligt rusar den iväg. Suck...
slirfeldt
Ja a du,, låter av egna erfarenheter inte direkt som tomgångsmotorn ger upphov till dessa fenomen. Men det känns alltså som den med samtidigt svarar dåligt på gasen kan det med handla om att den inte får tillräckligt med bränsle. Som kan ske med tex ett igensatt bränslefilter till defekt bränslepump som exempel.

Men motorn startar iaf bra kall som varm och går den jämt nu någon gång om du liksom kan se något mönster kring symtomen? Funderar på tändstiften även om dessa är rätt nyligen bytta om det kan vara något fel på dessa alternativt av sämre kvalité.

Annars som rätt avancerad motor denna ändå är kan det med bero på en rad andra elektroniska komponenter som tex gaspjällsläges givaren, luftmängdmätaren osv.
aGlureaubrehob72
Den startar jättebra utan problem, och i början så går den utan "rysningarna" även vid stillastående vid rödljus. Men sen plötsligt så skakar den till liksom, vibrerar emellanåt och mullrar men inte hela tiden. Och som sagt så svarar gasen dåligt men det är också bara av och till. Svårt att förklara helt men du förstår säkert.
slirfeldt
Jo då nu har jag fått rätt bra bild över dina problem,,, men är ändå rätt svårt att sätta tummen på vad det exakt beror på naturligtvis. Just med att det kommer och går lite sporadiskt som det verkar. Ska forska lite mer hur dess vevhusventilation är uppbyggd som beroende på detta med skulle kunna ha inverkan till dessa fenomen.

Men vad tror din kille det kan röra sig om som kan uppleva bilen live?
aGlureaubrehob72
Han tror delvis på tändstiften.. kan det vara dom som spökar såhär?
slirfeldt
Ja om man säger så är det en av av grundförutsättningarna att tändstiften är dels i bra skick men har det även visat sig att med mindre bra kvalité på dessa kan man med få dessa typer av driftstörningar.
Jag skulle nog med där börjat med att satsa på en uppsättning passande NGK, Bosch eller liknande och även kikat närmare på varje tändstift om det är någon som avviker i utseénde osv.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil