Ppingu74Trådstart2012-11-18Jag har en Passat 1.8T-99 som stått avställd ett tag pga läckande oljekyl. När sedan detta fixats testkördes bilen utan problem och den gick bra. Bilen stod ytterligare en tid, bilens batteri laddats upp och det var dags att starta upp den igen ett tag senare fanns inte ett uns av tomgång. Bilen kan med svårighet hållas levande runt 1000-2000 varv med kraftigt pendlande varvtal och den svarar inte på mer gas. Bilen stod i carport under tiden mellan reparation tills den skulle startas igång igen. (Två månader ca)
Vad kan ha hänt? Fukt i elsystemet/kontaktdon? Har spjällhuset rasat? Vacumslangar eller liknande? Var börjar jag lämpligast, någon som har erfarenhet av liknande fel?
Mvh Jonas
Förekommer dessa fenomen oavsett kall som varm motor? Prövat lägga av minuspolen en stund för att se om detta hjälper upp situationen.
Misstänks vakumläcka brukar felsökning med startgas ge goda resultat vid eventuellt läckage. Som dock kan bli svårt i fallet om det inte går att hålla liv i motorn i fråga.
Spana även in detta mera märkes specifika forum om mera modellspecifikt fel kan misstänkas:
https://vwpc.se/phpbb3/viewforum.php?f=8&sid=1aab226891afc7798c9859aaa9a1b4a8Jag har hängt av polen, tagit en kopp kaffe och kollat igen, samma problem kvarstod. :)
Problemet är just att hålla liv i bilen, om den blir varm kan den ibland hålla sig på tomgång så det kan kanske gå att kolla med startgas, annars får det bli visuell koll. Annars antar jag det blir att kolla luftmassemätare och spjällhus osv, kan jag som lekman göra det på något enkelt sätt eller måste bilen in på verkstad då?
Ett förslag jag fått är fukt i kontaktdon etc, kan sådant uppstå om bilen stått? Den har ju som sagt stått i carport ute sedan det tidigare felet fixades.
Mvh Jonas
Ja en allmän översyn av dess elektriska kontaktdon är i samman hanger aldrig fel att göra. Även om inte den korta tids stillastående kan orsakat detta ens i ösregn.
Men visst det låter annars som det skulle kunna var ett rätt rejält läckage på någon vakumslang eller som till och med lossnat som kan då är mera troligt i fallet.
Pröva med om motorn går bättre med urdragen kontakt till just luftmängdmätaren.
Bästa vore ju som vanligt att ta ut eventuell felkod för problemet.
Finns en del klart prisvärda sådana som tex denna som jag själv använt mycket och passar bland annat dessa modeller.
https://www.24.se/obd2-felkodslasare-p-552-c-227.aspx