Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Peugeot 205 GTI -89:a luktar brännt

Startad av Wigh · 2006-06-29 · 1 svar

WighTrådstart
Hej!

Idag när jag åkte till jobbet började min pugg 205 GTI -89 lukta skumt, det luktade inte bränd plast utan mer som gammal aska från en rejäl majbrasa eller så. Innan det luktade lyste varningslampan för låg kylvätskenivå (vilket den gjort i två dagar, men jag har glömt fylla på) men efter denna ljuva doft så slocknade den varningslampan och varningslampan för batteriet tändes - detta är faktiskt den ENDA lampa som funkar i instrumentpanelen just nu. Vidare så lade både temp och bränslemätare av, hastighet o varvräknare funkar dock fortfarande. Jag har ljus i bilen (både brom, hel och halv ljus) men ingen blinkers, det funkar helt enkelt inte.
När doften uppträdde syntes ingen rökt någonstans men att döma av den styrka doften hade kom den innefrån bilen? Jag kan inte se att det brunnit någon kabel någonstans, men det finns ju ett antal att kolla. Jag snackade med en kille som kan mer än mig och han trodde på nåt relä, men frågan är bara vilket. Om jag startar bilen nu så luktar det inte mera brännt, bara det osm är kvar i kupén sedan tidigare. Någon som vet eller har varit med om samma sak?
elfixaren
på polarens 205 GTI-88 så gick generatorn åt:mad: . Det resulterade i att generatorn överladdade så att viss elektronik brann. Styrboxen som sitter innanför handskfacket och kablarna till den blev kol. Den bilen funkade inte efter det. När man gasade på så lyste lamporna starkare. Bytte generator och box så funkade det igen. Värt att kolla.// Erik

Fler trådar i Hjälpforumet Bil