Motorforum.nu

Forum › Hjälpforumet Bil

peugeot 406 handbroms fast

Startad av matt · 2009-05-11 · 3 svar

mattTrådstart
Har en peugeot 406 där handbromsen har fastnat i bromsläge. Går ej att köra loss. Hur kan jag göra för att lossa bromsarna?

/Matt
Mathias_855
Vet inte hur det ser ut egentligen på en sådan bil. Jag antar att det sitter en spänn/loss funktion någonstans. Bakom handbroms handtaget sitter det på dem flesta tror jag. lossa vajern helt därifrån och ta bort hjulet och banka slå vrid och svettas :)
Tror inte det finns mycket mer att göra.
slirfeldt
Precis, det man kan göra är att underifrån se om det är själva vajern som är spänd och där försöka släppa efter där den nu kärvat fast, till om det är själva bromstrumman/oket kan det hjälpa med lite väl valda hammarslag på dess insida, så kan det av bara det släppa och vidare som redan som redan nämts att fortsätta banka, vrida, vänd tills det hela släpper och det brukar det göra till slut. :-)
ida-ada
det finns en vire justering mitt på bakaxeln plus kuggjustering i trumman.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil