Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Pontiac transport 2,3 16v

Startad av pontiacen · 2009-04-17 · 5 svar

pontiacenTrådstart
:q Vet inte men jag kanske var otydlig i förra inlägget! Motorlampan tänds alltså på tomgång. När man kopplade upp bilen för att läsa av felkod så sa den att det var tomgångsmotorn. Den byttes 2ggr. samt en annan liten motor som sitter på insugets sida vid spjället. Men samma fel kvarstår trots detta. Jag börjar tycka det är löjligt att lämna in bilen igen då den registrerar fel grejor eller kan dom inget på verkstaden om dessa bilar. Jag frågade också om något som jag hört sitter vid vevaxeln! Gör det så på 4 cylindriga motorn också och isåfall vart? Fram eller bak. Kan det isåfall vara den som är kaputt? Finns någon specialist på dessa vrak här ute på forumet så är jag mycket tacksam för alla uttömmande svar om vad som är galet med missfostret? Kanske enda raka är att släpa skrotet till bilkyrkogården! Har hört av nån lustigkurre att dessa bilar kallas för bojsänke! Är nog nödd att hålla med snart!Skämt åsido!
joose
Skulle nog titta på två saker, tjuvluft eller lambdan...:upp
slirfeldt
Där hade du kunnat fortsatt på ditt förra inlägg i stället för att starta en ny i samma ämne,, men men.

Jo dessa felkoder är inte alltid dom är helt träffsäkra som allt för många verkstäder litar allt för mycket på och där gammal "hederlig" felsökning allt mer försvinner i elektronikens ljud värld,,,

Men hur går bilen annars? Jo dessa har även en vevaxelpositionsgivare som med kan spöka, har för mig att den sitter på blocket mot svänghjulet på någon sida,, jo det finns väl lite olika skolor om dessa bilar, men vissa andra säger att dessa är deras bästa bil dom haft osv. :-)
carebear
Så här funkar den: När motorlampan tänds så känner man en liten reaktion på motorns gång. Alltså det rycker till lite grann men bilen går bra att köra ändå. Möjligen är den lite,lite segare. I övrigt beträffande bilen skojade jag till det lite för jag tycker också att när bilen fungerade, alltså innan dessa fel som är nu har jag vart helnöjd med den. Förvånansvärt billig i drift om man ser till storleken på dessa bilar. Menar, hur många bilar i den klassen ligger på 0,8l/mil.
slirfeldt
Jo detta läge brukar kallas nödkörningsläge och motorn går då efter ett förutbestämd programvara med sämre effekt osv, detta beroende på ett fel som sagt finns eller uppkommer,,,

Har du testat med att lägga av ena batterikabeln en stund som då nollar delar av styrboxens minne som i vissa fall kan ha effekt, men den är bra servad annars med fräscha tändstift, bränslefilter osv?

Jo dessa lite mindre motorer i dessa än dom större sexorna är klart ekonomiska att bruka, helt klart. :-)
carebear
Jag har kopplat bort batterikabeln också men det hjälpte inte heller. Servicen är också gjord så där är inga problem.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil