MMicke07Trådstart2007-10-12Våran bil Hyundai 96:a har börjat krångla, fast vi köpt nytt batteri, nya tändstift, bytt kamrem för inte så längesedan, oljebyte pga oljeläckage i oljetråget... bilen stendör... först så lägger ljuset av (blir svagare och svagare), sedan dör instrument belysningen samt indikerings lamporna på den.. det sista som lyser är air bagen, då går det fortfarande att köra en stund, men sedan lägger den av helt på parkeringen.
Någon som har en susning om problemet?
Jo dessa bilar tydligen en hel del el problem "inbyggda",, verkar klart att den dra ur sig ström, alltså inte tar laddning som den skall, laddlampan lyser inte?
Värt att kontrollera är att den verkligen laddar som den ska, alltså att det är runt 13-14 volt med motorn på tomgång, i annat fall föreligger fel i endera generator eller laddreläet, kan även vara fråga om dåliga kontakter speciellt dom till och från batteriet och vid karross/startmotor.
SSnitz_Marina2007-10-13 · #Tack för svaret, ja du, vi får kolla att den laddar som du säger... konstigt är att efter någon/några timmar efter så startar den igen utan problem och sen samma visa igen, samt att du säger att dessa bilar har "inbyggda" el-fel, drar ström m.m.... pekar ju på att din slutsats om generator eller laddreläet mer eller mindre stämmer. Skulle vara tacksam om några enkla tips för att få bort dessa s.k. el-fel.
Ja ofta rör det sig om slarvigt dragna kabelanslutningar och ofta med ärgade kontakter som tex dessa batterikablar, men i ditt fall säger nog en laddkontroll av batteriet en hel del så att den verkligen får laddning med motorn går, vilket så inte vara fallet med dessa symtom.
På hyundaien jag hadde , den var iof äldre . en 91 . så sätt det en "huvudsäkring" på strömkabeln fråm pluspolen . den saken ställde till en jäkla massa problem . det ärgade , brann mm .
om du har en sån där liten box på strömkabeln så kan det löna sig att öppna den & kolla hur det ser ut där .
Bara ett blindskott från min sida . men man vet alldrig ;)
SSnitz_Marina2007-10-13 · #Jag ska kolla om det finns en sådan där huvudsäkring, som sagt... man vet aldrig, värt och kolla upp iallfall. Sedan ang. kablar så är det mesta orört sedan vi köpte bilen, men säkert har det blivit lite ärgningar här och där, så jag ska kolla det också. Så på era svar så verkar det mera troligt att den inte laddar ström tillbaka, utan bara drar ström tills batteriet är helt slut... Då batteriet är helt nytt så laddar den upp sig igen på några timmar för att "dö" igen sedan, då den inte får ström tillbaka, men det kan vara tusen andra orsaker också så man vet inte. Grannen trodde det var bränslepumpen, men då borde ju bilen "hacka" eller ha "ryckig gång" innan den dör eller? Tackar ännu en gång för tips och svaren.
När den är död så att säga . går den då att starta med startkablar ?
Går inte det så torde det vara något med strömförsörningen & inte laddningen .
jag tycker att det är knepigt att den går att starta efter ett tag . visseligen så kan batteriet hämta sig något , men ett tomt batteri brukar förbli relativt tomt .
men börja med att kolla laddningen det gör du enkelt med en billig multimeter .
bränslepumpen tror jag inte mycket på . då det är tydligt att strömen antingen tar slut eller att den inte når fram så att säga . om pumpen går väck så brukar bilen bara stanna & resten fungera .
kolla jordkablarna med , en dålig jordning kan ställa till det ,.
det är bara att försöka ta det i tur & ordning . inte lätt men det brukar lösa sig till slut
SSnitz_Marina2007-10-14 · #Jo då, visst går det att starta med startkablar, sedan dör den igen.
Nu ska jag fixa allt det som ni två svarat samt gett tips om, jag tackar så jättemycket för all hjälp jag fått ifrån er båda två. Återkommer med resultatet och orsaken senare.
SSnitz_Marina2007-10-15 · #Efter att vi kollat laddningen på generatorn, så fick den hamna på bilverkstad för det visade sig att generatorn inte ladda alls, den var helt slut konstatera dom på bilverkstad efter demontering och kontroll. Nu har vi bytt ut den och nu fungerar bilen som ny igen. Ha det gött alla.
Jo och detta stod ju klart redan i början,,, men lyste inte laddlampan någon gång, visserligen ingen garanti att dessa brukar göra det, men kul att du fick en fullt fungerande bil igen. :-)