Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Problem med insprut Golf -89 K-jet

Startad av Mattias111 · 2009-09-22 · 3 svar

Mattias111Trådstart
Hej!

Golfen får ingen bensin, jag har tagit bort en spridare och kört runt startmotorn och det kommer ingen bensin. Den går ej att starta.

Det är mekanisk insprutning K-jetronic.

Om jag däremot lyfter skivan (luftvågen) manuellt, så kommer det fram bensin till spridarna och jag kan till och med starta bilen. Det verkar som om det inte finns tillräckligt vakuum för att skivan ska lyfta, eller är jag fel ute?

Jag har försökt att kolla alla slangar på insugsröret om det finns nån läcka men inte hittat nåt konstigt.

Har nån varit med om samma problem? Alla tips mottages varmt!
Tack på förhand
Mattias
Kostya
Har råkat ut för samma fel och då var det en kombination av lite smuts där tallriken tätar mot insuget så den gick lite trögt och på pinnen som den tallriken påverkar, undertill mitt i bränslefördelaren.

Kolla förresten att tomgångsventilen inte står fullt öppen.
yxgone
Hej!
Tack för svar!!!

Då kanske man ska öppna själva "bränslefördelarlådan" och kolla.
Var sitter tomgångsskruven?

CO-skruven som sitter mellan luftskivan och bränslehuvudet har jag skruvat på,,vet ej hur den skall stå, men den borde väl inte påverka så mycket att det inte kommer nån soppa alls?

Tackar!!
Mattias
Kostya
Jag har för mig att jag skruvade isär fördelaren i onödan, det går att ta ut kolven/pinnen i mitten ändå.
Ta loss fördelaren och vänd den så ser du kolven, kolla att den rör sig lätt. Gör den det så låt den vara.
Det finns inget intressant inne i fördelaren, ett membran och lite fjädrar bara och om membranet är trasigt så tror jag att den snarare får för mycket soppa.

Tomgångsventilen har två grova slangar och en liten elmotor som vrider ett spjäll, den leder luften förbi gasspjället så den sitter nog nånstans nära spjället.
Vet inte hur det ser ut på en Golf för det var en merca jag hade, samma system dock.

CO-skruven är rätt känslig så den kommer du få justera in sen när du får igång motorn.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil