LlagessonTrådstart2009-09-28Har en Seat cordoba glx -95 va på väg till jobbet gick som en klocka när den bara la av typ som om bensinen tog slut. Fyllde på bensin hjälpte inte. kollade om det va gnista såg ingen på det ena stiften skaffade ny rotor och nytt fördelarlock (dom såg lite brända ut plus en lite spricka i rotorn) hjälpte detta? Nej. plockade för skojs skull bort ett annat tändstift där var det till och börja med ingen gnista provade att hålla den på ett annat ställe för att jorda då kom det någon liten gnista ibland så troligen jordade det lite dåligt så där finns gnista. Men det som jag tycker är lite konstigt är att stiften är precis snustorra vilket är konstigt då det gjorts en hel del startförsök. Lyssnade då om bränslepumpen surrade vilket den gjorde när man vred på tändningen hittade ingen förpump på¨denna bil (vet ej om det sitter någon).
lyfte på locket under sättet där fanns en slang som va genomskinlig såg inte ut som om det kom något bränsle där. Den slangen gick till något i höger framskärm (bränsle filter?) Jag har inte plockat bort någon slang för att kolla om det kommer bränsle vill inte fylla motorrummet med bensin om det skulle komma.
Någon som kan komma med något bra tips????
Lite svårt att säga vad detta beror på men då stiften verkar torra även efter en del nötning på starten kan detta tyda på ett bränslerelaterat, även om pumpen låter som även då kan vara defekt,,,
Men testa med at spraya lite startgas i insuget samtigt som motorn försöker startas och tänder den till då, är det klart bränslerelaterat problem och man kan även lossa ingående bränsleslang utan större problem och leda denna till en flaska eller dyligt och bara slå till och från tändningen några gånger och det bör ha kommit fram en del bränsle.
Vet ej vad denna genomskinliga slang kan vara, möjlig någon ventilations dito,, för ofta är bränsleslangar solida ofta svarta gummislangar,,
Jag tycker nog att bränslepumpen låter lite skumt när man vrider på tändningen. Men ska testa med startgas direkt i insuget så det verkligen kommer fram ordentligt. Tack för svaret men tar gärna emot fler tips.
Ja gör du så,, så visar det sig tämligen fort om det är just bränslerelaterat eller ej, och bränslepumpar kan börja låta lite illa då dessa börjar ge upp och som denna har ju nu hängt med några år med.
Nu har jag kollat bränsle pump och tyvärr är det inte det. börjar funder på om det är tändspolen. när man försöker starta bilen så kan man se på sidan av tändspolen hur det gnistrar på tändspolen är detta normalt?
Ja där har du i så fall hittat problemet! Och det skall inte gnista vid på tändspolen och är heller inte helt ovanligt fenomen på dessa vag motorer, där sprickbildningar ofta kan förekomma.
Men då startade den heller inte på startgasen, heller?
@Peter H 48364 wrote:Ja där har du i så fall hittat problemet! Och det skall inte gnista vid på tändspolen och är heller inte helt ovanligt fenomen på dessa vag motorer, där sprickbildningar ofta kan förekomma.
Men då startade den heller inte på startgasen, heller?
Nej den startade inte på startgasen heller. Får prova en ny tändspole idag.
Då är det högst troliga att just tändspolen gett upp och som du även nämde gav gnistor vid sidan av, så blir det skilnad vid byte.
@Peter H 48385 wrote:Då är det högst troliga att just tändspolen gett upp och som du även nämde gav gnistor vid sidan av, så blir det skilnad vid byte.
Så ja nu startar monstret igen jag tackar för hjälpen nu har ett annat bekymmer skulle byta bromsbelägg lossat allt och tryckt tillbaka kolven i oket. Men jag får inte dit oket när jag har satt dit dom nya beläggen. Hur långt in i oket ska man kunna trycka kolven ska den försvinna helt? Tycker nämligen det ser ut som om det är en lite "klack" som kolven går emot när man har tryckt in den en bit. Någon som har någon bra idé?
Hej !
Kolven bör sticka ut några mm när den är i botten. Det är inte så att du köpt belägg som passar vanliga skivor och att du har ventilerade(tjockare) skivor ?
Ja i regel är det bara att pressa bromskolven i botten och tar inte på något sätt skada, utan man kan ta i rätt bra,, och det har faktiskt hänt med belägg (och inte bara biltemabelägg) som varit avsedda för den exakta men som varit några mm för tjocka för att det en med milt våld skulle gå dit, speciellt med nymonterade bromsskivor.
Men ett par snabba tag med tex en bandslip och bort med någon mm så sitter dom som gjutna,,, viktigt är med att rengöra ordenkligt på klossarna anliggningsytor.
@Totte680 48426 wrote:Hej !
Kolven bör sticka ut några mm när den är i botten. Det är inte så att du köpt belägg som passar vanliga skivor och att du har ventilerade(tjockare) skivor ?
Jo det va precis så det va men nu har jag fått nya belägg som ska va rätt. Men lite osäker på vilket av beläggen som ska sitta på insidan av skivan dom ser ju olika ut. Sätter jag det som det satt innan jag plockade isär det känns det som om jag inte få på skivan ordentligt. Någon som har något tips?