Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Problem med tomgången? *snälla hjälp mig*

Startad av Alvdans · 2009-11-21 · 5 svar

AlvdansTrådstart
Hej kära bilmedlemmar
Jag äger en Skoda Felicia 1,6 combi år 97 och jag har ett stort problem med min bil som jag hoppas att ni kunniga motorentusiaster kan hjälpa mig med.

Det är så att min tomgång håller på att spökar för mig.
När motorn är kall så dör motorn direkt när jag bromsar/stannar eller har för låg gas.
På tomgång (kall motor) så är den jättelåg och pendlar.
När motorn är varm så är det inga problem då stannar den inte,men tomgången pendlar då också mellan 1000 ner till 500.
Jag hade problem med tomgången förra året men då var det bara att höja den sen var problemen borta(tror inte att problemen hör ihop)
Har märkt att temperatur mätaren verkar inte funka som den ska...

Jag besiktade bilen förra veckan och den gick igenom (varm motor) men alla värden som dom mäter var precis och det har dom vart de 3 senaste gångerna som den blev besiktad.

Jag har sökt efter läckor och ryckt i alla möjliga kablar och slangar men kan inte hitta något.

Tacksam för all hjälp jag kan få.
slirfeldt
Med dess symtom som kall kan mycket väl vara motorns temperaturgivare som tydligen är rätt vanligt förekommande och även duktigt omdisskuterad här på forumet,, och ger då ofta dessa fenomen som defekt och även ge dåliga avgasvärden i sin tur.

Inte hundra på dessa motorer men om det nu sitter tomgångsmotor på dessa så kan det vara denna som kärvar, som man i så fall med lite tur kan lossa dess luftslangar och smörja upp dess ventil, denna sitter ofta vid insugsidan som en liten cylindrisk liten behållare.
sven_bardun
Tack så mycket ska kolla upp det.
Kan det vara något annat som spökar?
sven_bardun
Hej jag har bytt givaren nu men den strular fortfarande.Har du/ni några andra förslag?
Meken
Hej!
Du kan gå vidare med att smörja tomgångsmotorn/tomgångsstabilisatorn som tidigare nämnts. Bör se ut så här
https://image.fbt.se/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/144/bil/lgnr/399874_1.jpg&width=750 . Dra bort slangarna och spraya i lite 5-56 (eller liknande) i tomgångsmotorns slanganslutningar. Slå på och av tändningen några gånger (så tomgångsmotorn får jobba) och spraya i lite till . Sätt tillbaka slangarna och testa ..
Kan också vara sliten så den behöver bytas.
sven_bardun
Tack för tipset,ska prova det.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil