LLufsenTrådstart2010-11-24Hej. Min kango stannar när varvtalet går över 2800 varv. Den går klockrent i motorn,inget knackande eller oljud, jämn och fin gång. Motorn stannar ungefär som att slå av ljuset på en en stömbrytare. När den stannat är det bara att rulla in till kanten stanna bilen slå av tändningen och starta den igen, går klockrent. Bilen går alltså kanon upp till strax under 3000 varv. Någon som har någon ide'
Hej, Troligtvis är det bränslepumpen som stänger av just vid detta varvtal. Jag skulle kolla om det finns någon felkod som kan hjäpa till att hitta felet. Kolla med el&diesel,Boschservice eller Bilia som har en KTS200 eller Bosch platta för en bra diagnos. Lycka till verkstan.
Är det längesedan du bytte dieselfiltret?
Efter jag hade bytt filtret så var det en liten luftbubbla i filtret och min motor bara la av och motorfelslampan lyste, efter omstart funkade motorn OK.
Endera tätt filter eller suger det luft så den stannar, kolla det.
Hej, Om vi utgår från att du har följt underhållet på bilen, så borde bränslefiltret vara bytt en eller flera gånger, men byt gärna en gång till om du tror att det hjälper. Om du byter filter, så kolla i filterbehållaren om det ligger silverliknande metallspåner i botten, då har du problem med bränslepumpen tyvärr. Lycka till verkstan.
Cclearblue82010-11-28 · #Då låter det som en ny bränsle pump. Senast servicen förra veckan så fanns det spån i filtret.:x
Hej, Tråkigt att höra, men det verkar som du har hittat felet. Det finns en lång historik med dessa dieselmotorer och pumpar som inte är bra, vi har normalt 1-3 fall per månad. Du kan inte få nån form av "goodwill" support, jag skulle ringa närmaste handlare för att kolla.Lycka till verkstan.