Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

renault laguna-01

Startad av stefan05 · 2013-03-04 · 5 svar

stefan05Trådstart
hej,har ett problem med tempgivaren,,,efter att bilen körts ca 400-500 m så går metaren upp i topp och blir kvar där,,,bilen var inne på verkstad 2010 och dom bytte givare men problemet kvarstår.känns lite olustigt o köra bilen,,(=
slirfeldt
Sker detta alltså efter en kallstart på endast 400-500 meter som mätaren går upp i topp så verkar det ändå något skumt med denna givare eller dess matning. Men det blev alltså inte bättre även då 2010 då denna bytes?
bbraapetrovay8699
efter kall start ja,,sen blinkar service lampan hela tiden ,kan det ha med givaren o göra?
slirfeldt
Låter som sagt att det är något galet med tempgivaren till dess matning som ger dessa klart irriterande fenomen och har för mig att servicelampan inte borde ha samband med detta eller började denna med lysa då 2010?

Annars för att få till en pålitlig temperaturvisning kan man satsa på en enkel universal motortemperaturmätare med givare så har man då i alla fall en pålitlig rvisning av motortemperaturen.
bbraapetrovay8699
köpte bilen nyligen(tre veckor sen) så vet ej hur det var med service lampan,,,en annan fråga=) det är klistrat ett märke i motor rummet att kamremmen e bytt ett visst datum,,hur mycket kan man lita på att de datumet stämmer?
slirfeldt
Jo med denna lampa så kan ju franska bilar har en egenhet att tända vissa lampor även om det inte finns logisk koppling alla gånger...

Normalt bör man kunna lita på dessa klisterlappar om dessa med verkar stämma med bilens mätarställning och om det dessutom finns stämplat i serviceboken så är det än mer garanterat.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil