Min kupefläkt funkar bara på högsta hastigheten, behöver hjälp att lokalisera fläktmotstånden (gärna bild).
Hälsningar från Västerås
Ja då har med största säkerhet detta motstånd sagt upp sig och detbör inte vara några större problem med att lokalisera detta, som sitter någonstans på lufttrumman efter kupéfläkten, bakom/under handskfacket.
Motståndet att leta efter ser iaf ut som så:
https://bilder.lagabasen.se/delar/1086/1086254329vy1.jpg Rrymdblomma2010-01-08 · #Tack för svaret & bilden, bytte nämligen batteriet igår & trodde att det satt i närheten av det.
Har jag förstått det rätt att man går innifrån kupen via handsfacket eller nås det via motorrummet?
Nej har för mig att det skall räcka med att bara huka sig under handskfacket där i passagerar fotutymmet, så bör man se dess kontakt som eventuellt kan sitta någon panel i vägen.
Rrymdblomma2010-01-16 · #Gjorde ett försök att lokalisera fläktmotståndet vid fotutrymmet under handsfacket, det enda som finns där är ngn sorts isolering mot torpedväggen.
Man borde väl inte behöva demontera hela instrumentbrädepanelen för att nå det?
Om någon bytt detta motstånd på Megane får Ni gärna skicka kartan.:q
Det finns några olika fläktar och fläktmotstånd till dessa bilar.
Om kontaktstycket till fläkten innehåller mer än 2 kablar så
är detta fläktmotstånd ihopbyggt med fläkten.
Just dessa fläktar brukar krångla och smälta sönder i kablar
och kontaktstycken så kolla det.
Hej Jag har en renault Laguna kombi årsmodell 99, säkringen slår ifrån hela tiden 20 amp. som går till klimatanläggningen, kan det vara liknande problem med motstånd på kupéfläkten tacksam för svar ! Liljas säger att de inte klarar att fixa problemet.
Mvh Andreas