Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Saab 9000 2.3turbo -93 Mystiskt kopplings problem

Startad av Ramneborg · 2008-05-21 · 2 svar

RamneborgTrådstart
Kopplingen fungerar som den ska förutom det att den inte fjädrar tebax, om jag trycker ner den får jag dra upp den igen. så min fråga är hur fungerar återfjädringen av kopplingspedalen på min bil?
Pele
@Ramneborg 32070 wrote:
Kopplingen fungerar som den ska förutom det att den inte fjädrar tebax, om jag trycker ner den får jag dra upp den igen. så min fråga är hur fungerar återfjädringen av kopplingspedalen på min bil?


Hej! Den är hydralisk och det finns en luftningsnippel nere vid "slavcylindern", lufta som
du luftar bromsarna, det är nämligen samma behållare :-)
Brukar fungera kalas om inte slaven har packat ihop.

Pele

ps. sitter nere till höger om du står framför motorn ds.
berit
Jag förstår det som att kopplingen förblir nedtryckt , trög också?
Känt fel på dessa är att slangen mellan huvud och slavcylinder släpper gummi partiklar som blockerar slangen. Det är en tidsfråga innan slangen spricker, byt slangen, trycksätt vätskebehållaren max 2 bar lufta på kopplingen. Pumpa pedal funkar inte. Kan behövas att man luftar, kopplar loss trycket, pumpar och sedan luftar med tryck igen. Hjälper inte detta har nog slavcylindern beckat igen :ner Vilket innebär att växellådan måste ner :x

/D

Fler trådar i Hjälpforumet Bil