Motorforum.nu

Forum › Hjälpforumet Bil

Saab 9000 CD 1991

Startad av mikael9000cd · 2009-05-31 · 7 svar

mikael9000cdTrådstart
Hej på er! Jag har lite problem med saaben eftersom det inte går att stänga av värmen, det är Acc på den och allt elektriskt fungerar ända ut till värmeväxlaren som tycks vara en helt lös arm in i paketet!

Jag har börjat riva inifrån kupèn men det är kanske inte rätt väg att gå,
vore mycket tacksam för tips hur jag ska komma åt detta och i vilken ordning det ska göras, kommer jag åt detta inifrån kupe`n eller utifrån på insidan av torpedväggen där fläkt och annat sitter! Vad göra ?
Hälsningar från Mikael westner.
Rimsky
Prova kallibrera om AC:n .
Står i instruktionsboken hur det går tillväga.
Eller
https://www.thesaabsite.com/9000/9000ACC2.htm
Rimsky
rillen2
Hej och Tack för svar!

Det är ett spjäll i värmeväxlaren som gått sönder, genvägar fungerade inte
så det var till att plocka bort insug, ac enhet och sen värmeväxlare inklusive fläkt
för att komma åt själva spjällpaketet!

Ska erkänna att jag fick bort värmeväxlaren medan ac enheten satt kvar,
men det tycktes omöjligt att sätta tillbaka en fungerande växlare utan att riva ovanstående!

Så mitt råd är om någon får samma problem, ta bort insuget (2,3 liters 16 v) koppla ur ac enheten och lyft bort den, och nu lossa och ta bort fläkt o värmeväxlarpaket!

Hälsningar från Micke.
Rimsky
funkar för mig
Rimsky
Jag har bytt ett par värme paket och man behöver inte ta bort insuget men därimot så hjälper det att spänna AC'n åt sidan med ett spännband i fästet till oljedämparen och koppla för guds skull inte ur ac enheten för då måste den fyllas.

https://www.saab9000.com/procedures/ventilation/blower/blower.php
wicke
Nej insug behöver inte tas bort... Hjälper mycket om man tar bort oljestickan som är en av sakerna som är i vägen, gjorde så på en jag hade o det gick rätt bra efter det :)
rillen2
Det verkar finnas flera olika varianter av anläggningar ?
min tex. stämmer inte alls med rephandboken!

jag har ivartfall börjat montera tillbaka prylarna, värmexäxlaren och ac enheten måste monteras som en enda enhet och då går det relativt enkelt, monterat tillbaka båda delarna av insug och ska göra klart imorgon!

Den som inte själv har resurser att vakumsuga och fylla nytt freon i ac`n ligger några tusingar back genast, och för dom tusingarna kan man lika gärna investera i riktiga grejor och göra det själv, men se först till att införskaffa kunnskap om hur systemet fungerar,'
nästa steg är att få tillgång till r134, manometrar, slangar o vakumpump är inga problem att köpa!

Hälsningar från Micke westner

Fler trådar i Hjälpforumet Bil