JJocke84Trådstart2009-10-07Hej! Har en Cordoba -99 som har följande problem:
När bilen kallstartas så går den relativt fint på tomgång och det går bra att åka iväg på 1:an, men så fort du växlar upp till 2:an så börjar den hacka sig fram. Gasen kan man trampa i botten utan att det händer särskilt mkt.. Trycks kopplingen ner så håller bilfan på att självdö om man inte varvar den ordentligt.
Detta problem håller i sig ungefär 1 min. Sedan går den hur bra och jämnt som en SEAT kan gå.
Vad kan detta bero på ?
Jaha, då startar inte fanskapet längre.. När min sambo skulle hem från jobbet så gav den upp, den går igång för att direkt självdö. Det var nästan -20 och jag vet ju hur bra SEAT hanterar vårat nordiska vinterklimat (N-O-T).
Hennes arbetspolares snubbe hällde i K-sprit om det nu mot förmodat proppat igen, inget resultat.. Han trodde det kunde vara lmm som gett upp..
Om man nu tänker att det är relaterat till problemet som jag uppgav tidigare. Frågan är ju det istället varit lambdan som var på väg att ge upp tidigare och nu helt gett upp.. Ny lambda och nu lmm på biltema går ju på 1400:- tillsammans.. Felkodsökning 1200...
Idéer eller förslag?
Då den går bra sedan den blivit varm ligger felet troligt iaf inte hos defekt lmm som lambdasond, däremot är det vanligare att dess tempgivare (styrboxen) är dålig som då kan ge nämda symtomer, men tända till bör den ändå göra.
Det finns ingen tillgång till motorvärmare att testa med om den startar lättare då, men i vilket fall kan man testa med startgas som då genast skall tända till motorn ordenkligt.
Och ja,, annars vore som vanligt det bästa att försöka läsa ut eventuella felkoder. där har annars tex:
https://www.24.se/bil-tillbehor/bildiagnostik-c-227-1.aspx en del prisvärda sådan apparatur.
Jag tror också på kylvätsketempgivare!
Lurigt att förlita sig på felkoder i det fallet dock...inte alltid det sätts sådana på dåliga tempgivare...måste nästan vara avbrott eftersom givarens värde helt naturligt ska variera....
Byt tempgivare på vinst och förlust...det är ändå vad man först provar på verkstan. Så fasligt dyr är den inte heller
www.mekonomen.se
Kan vara lite tråkig att byta, blött, kallt, trångt och mörkt....
Om motorlampan lyser då motorn går, finns det felkod och då är en avläsning rätt väg att gå..men det skrev du inget om.
Jo det är med ett så kallat ett av dom "säkrare" korten till troligt felsenario och på just dessa motorer och som med mycket riktigt kan vara lite luriga med att ta ut felkoder på,, och som tempgivare brukar med vara relativt smidigt att byta och till och med viss snabbhet utan att förlora allt för mycket kylvatten. :-)
Så klart värt att börja med att byta,,,
Javisst är det någon av dessa som kan gå under lite olika namn och till dessa motorer är det sedan olika färgkoder som gäller samt kabelantal som styr vilken som passar:
https://catalog.meca.se/Catalog.aspx?BrandID=116&ModelID=815&CarReference_ID=6440&CategoryID=76&CategoryType_ID=1.
Så nu bogserades monstret hem igårkvällens snörusk i 3 mil.. Ingen trevlig upplevelse, men det gick.
Men som jag har förstått det så har ni hjälpsamt svarat på orsaken till den ryckiga gången vid kallstart? Frågan nu är ju varför bråkstaken inte startar, försökte igår och det lät precis som att den skulle gå igång, men dog strax efter...
Någon idé att byta stift (borde inte vara fel när den startar i början), kollade diverse kontakter men allt såg ut som det borde.
Nej inte om tändstiften nu blivit så pass sura så bör dom som sitter fungera,, men verkar det finnas ordenkligt med gnista på stifte så kan man alltid testa med startgas i insuget som då med fungerande tändsystem skall tända till motorn och gå så länge man sprayar startgas.
Så efter ett par timmar men fanskapet så börjar jag mer undra på tändningen? Plocka ur tändstiften och kollade, de såg bra svarta ut.. Fel blandning pga vad ?
Stålborste och spraya på dom, drar man igång tändningen och låter den ståå ett tag så går bilen igång som den ska, men dör strax därpå. Försöker man däremot direkt efter så går det inte..
Det märkliga är att det kommer ett tjutande ljud från motorrummet när man har tändningen igång.. Som en råtta som krypit in och plågsamt dör!
Bilen står hos farsan och när jag åkt hem så hade han kollat med nån "check-lampa" (eller vad de nu heter) om de kommer någe kräm till stiften. Precis vid start så går det fram, men strax därpå så kommer de inge..
Tändspole, rotor??
Blir väl att lämna in den annars..
Jo där ligger det allt närmare till att det rör sig om tändrelaterat problem,, och annars vanligt fenomen på dessa har det visat sig vara tämligen åtgång på tändpspole/modul och sådan finns om inget annat hos Biltema för runda 370:-.
Men det går inte närmare härleda till var detta tjutande kommer från?
Bytte tändspole... Samma problem kvarstår! Nu åker liket in på verkstad!
Tackar för hjälpen, återkomemr med felet..
Ja inte alltid man får vara glad och hjälpen alla gånger räcker till,,, och att man med det ävenkan se/känna när det är dax att kasta in handduken innan det den vägen rusar i väg i onödiga kostnader på att chansa på att byta friska grejor,,,
Men bra om du sedan hör av dig med eventuell felorsak. :-)
Efter felsökning på verkstad..
# Motorstyrdon spärrat
# Lambdasond - signalen är för låg
Alltså; "Huvudnyckeln" har slutat att fungera, nu funkar den att starta med reservnyckeln.. Detta provade jag men då gick det inte. "Kallstartsproblemet" verkar alltså bero på lambda sonden, en ny ska köpas och stoppas dit, rapport kommer.
Jo problem kallstartsmotstånden kan med bero på dåligt fungerande lamdasond,, men bra att det verkar lösa sig för dig och bra att du återkom med "rapport" om fallet,,,