Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Seat Toleda Laddas ur helt

Startad av Danne51 · 2008-12-12 · 5 svar

Danne51Trådstart
Brossan har en Seat toleda (minns ej årsmodell) han har problemet att varje gång han parkerar bilen i minst 1 dygn måste han lossa minuskabeln annars är batteriet stendött när han ska ha den.

Han hade hört av nån att det kan vara startmotorn som orsakar det men för mig låter det lite märkligt då den får ju bara en liten knuff power varje gång man startar.. eller kan det vara så enkelt att en startmotor drar ur batteriet när bilen står parkerad?

Tacksam för svar!:upp
rollet
Visst kan det vara så att det ligger ström på startmotorn hela tiden, men det är inte troligt. Jordfel är det som spökar i 99% av fallen. Vilket ju inte är så kul att rota i. Givna kontrollpunkter är, ja, i princip all jordinfästning. Tips är att kolla stereo och innerbelysning dock.
cia
Tack för svaret
Ja jordfel är alltid lika kul:ner
Ska hälsa brossan vad han kan börja nånstans:D ingen risk då han är lika med noll vad gäller bilar (värre än mig:i)
Henka
japp vanligt med innerbelysning , bagagerumsbelysning , handskfacksbelysning , motorrumsbelysning . stereon är nog vanligast skulle jag tro hur är den kopplad ,? direkt till batteriet eller kopplad på tändningen?
slirfeldt
Jo det behövs inte speciellt mycket ström för att dra ur ett batteri så pass att den efter ett dygn inte vill starta,, så det kan mycket väl räcka med en lysande bagagerumslampa tex.
cia
Tack för era svar, har nämnt felen till brossan men ej pratat med honom än om han hittat vad det är, återkommer om han luskar ut det, tack än en gång.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil