Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Skumt ljud från automatlåda i Chrysler Saratoga?

Startad av Minster · 2009-08-23 · 0 svar

MinsterTrådstart
Hej,

Jag har nyligen köpt en Chrysler Saratoga 3,0 V6 årsm. 1993.

Om jag förstått det rätt så har bilen en A604 Ultradrive 4-speed som på något sätt är elektroniskt styrd (vet inte vad som menas med det) :)

Alla växlar fungerar och den växlar som jag uppfattar det helt normalt problemet är bara att ibland när jag sätter i backen (reverse) så hörs ett märkligt "elektroniskt" ljud svårt att förklara men det låter lite som om en elmotor skulle surra, ljudet varierar ibland i styrka men inte speciellt högt. Som sagt ljudet hörs bara ibland, inte varje dag och det hörs bara på reverse aldrig i drive läge. Det har oftare hänt när bilen är kall och har stått ett tag.

Någon som har en susning om vad det kan vara för fel? kan det vara något alvarlig och en indikation på att något större fel är på gång med automatlådan?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil