AAnders41Trådstart2007-12-03Hej
Har nu tröttnat på allt slamer i framvagnen på min Voyager -96, hur kollar man sånt som låter vid körning i framvagnen när bilen står still :q?
Har byt stabilisatorstagen, men oljudet är fortfarande kvar så jag antar att det är nåt annat som felar men vad.
Det låter som om någonting sitter löst och slår mot ramen, det låter nästan som om man skulle ha genomslag i fjädringen!
Någon som har varit med om nåt liknade och kan komma med tips på vad/hur jag ska felsöka eländet?
Anders41
Glapp i infästning av stötdämpare?
Att stötdämparen glappar något i sin infästning. Har råkat ut för det en gång, att stötdämparen trots synbart gott skick och montering, glappade något varvid ett dunkande ljud hördes ibland.
Ffraggelpelle2007-12-03 · #Precis... fästet till stötdämparen. Är det föressten någon fjäderbenslagring som kan glappa på dom där?
Antingen kan det vara fjäderbenslagringen uppe vid fjäderbenstornet eller så kan det faktiskt vara stötdämparen som skramlar invärtes.
Bytte alldeles nyss dämpare på en VW som skramlat med ett plåtliknande ljud dom senaste åren och allt missljud försvann.
Den har låtit hemskt illa på smågropiga vägar och grusväg, man trodde hela framvagnen skulle säcka ihop men nu blev det heltyst.
Ärligt talat så fick jag tips av en bilmek att det mest troligt skulle kunna vara dämparna som är helt uppnötta invärtes men jag trodde mer på fjäderbenslagringen, vilket jag hade fel om förstås..:e
Det var omöjligt att skapa detta missljud då bilen inte kördes, jag har tom sprungit bredvid bilen och försökt lokalisera missljudet men har då inte ens varit säker på om det varit fram eller bakvagn som låtit illa.
Har kollat efter hjullager,skyddsplåtar som ev kan sitta löst,avgassystem,bussningar, styrstag osv osv osv men det var inte det enklaste att hitta felet/ljudet.
Nu löste det sig trotsallt ändå.
Pp svenonius2007-12-05 · #Hej, du har helt enkelt en bilmodell som är behäftad med ovanligt mycket anmärkningar på framvagnen. I alla fall om man får tro Bilprovningens årsbok. Det är samma visa år efter år, oavsett årsmodell. M a o en dålig konstruktion.
Ffraggelpelle2007-12-05 · #Måste ju ändå gå att åtgärda...