WWoodsTrådstart2010-08-22hej
fick problem igår med min volvo 850 t5a oljelampan börja lysa när jag var ute och körde , slog av bilen och gick ut å kolla. såg att all olja runnit ur under bilen , kolla de vart kom ifrån och såg att slagen till oljekylaren flugit av, så jag skruvade tillbaka den och fyllde på ny olja , men när jag startade så hände samma sak igen , nån som har nån ide vad de kan vara ? är det igensatt nån stans ?? tacksam för all hjälp.
Kanske en igensatt oljekylare.
Mvh Janne
okej tack
ja jag börja fundera på nåt sånt själv, finns de nått enkelt se om den är igen satt ? är de vanligt att oljekylaren blir igen satt??
Ffraggelpelle2010-08-22 · #Skulle kunna tänka mig att sånt kan hända om man inte bytt olja enl. intervall...
oljan är byttav mi g förr ett tag sen och oljan innan de va fin men tidigare kan de ha varit värre de vet jag inte
de borde väl gå att koppla förbi kylaren för att ser om de är den som jävlas eller blir de fel med nån givare eller nåt då??
Ffraggelpelle2010-08-22 · #Sitter slangen ordentligt då, när du skruvat fast den?
@Speedo 61268 wrote:Sitter slangen ordentligt då, när du skruvat fast den?
Prexis..... Oljetrycket blir ju inte högre än ca 5 bar, mindre än tryckluft altså. Så om den sitter bra ska den inte åka av, även om det skulle vara nåt trassel med igensatt kylare el dyl.
hm ja de va ju konstigt , lär väl prova dra åt den igen då , tyckte jag drog åt hårt sist men de va lite bökigt så de kanske går att dra hårdare med riktiga verktyg och i verkstaden