Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Snälla - hjälp med handbromsen på Mondeo-01?????

Startad av Nossen · 2010-02-08 · 6 svar

NossenTrådstart
Ojojoj, finns det nån sämre konstruktion, än Fords "självjusterande" handbroms:confused:
Har en Mondeo-01, som inte handbromsen gick igenom på vid bilprovningen nyligen - anliggning på ena sidan och bromsverkan på andra. Till saken hör, att när vi köpte den i början av sommaren, så fick vi se senaste besiktningsprotokollet, vilket visade just detta, men sen även att det var fixat och att den gått igenom. Men, vad de gjorde vet jag inte! Inget som ser "nytt" ut.
Har läst och sökt massor om detta nu och det verkar vara ett stort problem med dessa handbromsar på Ford:l NÅN SOM HAR BRA FUNGERANDE TIPS på vad vi kan göra? Vill ju inte behöva byta ut hela paketet, för 6-7000kr.
Handbromsen tar bra - högst upp - vilket bp inte godkänner. Går inte att köra iväg med bilen, när hb är i. Oken ser ok ut osv, så jättetacksam:) för tips hur vi ska kunna "spänna" den, så att den tar lite tidigare samt hur justera, för att den inte ska ligga emot.
Tack:e Nina
Rimsky
länkar dig till en tråd på fordklubben om samma problem: https://www.fordclubsweden.se/forum/showthread.php?t=57393
Ludde_57
Se också denna tråd för monteringsbeskrivning av nya eller utbytes bromsok med integrerad handbroms ( förmodar att det är sådana ok du har ) https://motorforum.nu/showthread.php?t=9937

Direktlänk till budwegs monteringsbeskrivning https://www.budweg.com/budwegweb/en/baghjul.asp?pageToFullContent&montID=1
slirfeldt
Jo det är nära på mer regel än undantag att bromsok oavsett bilmodell är rätt service krävande i sin konstruktruktion, men i detta fall verkar det som det handlar om "för lång rörellse reserv" som det brukar stå i besiktningsprotokollet.

Alltså att handbromsen tar för högt upp och är inte hundra på denna modell om det finns en justering för detta bakom handbromsspaken som då är till för detta, för det handlar förmodligen bara om justering allternativt uppsmörjning om nu någon sidas bromsok kärvar.
kurto
Instämmer rengöra är a och o har haft ett antal Fordar men inte så ny som din dock. rengöring och smörja upp brukar få liv i dessa, samma sak med min mazda bytte där ut lite gummidetaljer så att det slutade komma in salt, vatten och annat joks.

Har nu själv bil med trumbromsar bak så jag skriver lite från min bok.
Har en som täcker 97-99 årsmodell där står om handbromsspak
montering ...

om man måste återställa automatjusteringen
(man skall ta bort konsol och jobba både under och inifrån bilen för att få lös spaken om den skall bytas eller kontrolleras) sedan

lyft spaken till helt upprättstående läge.
sitt sedan ner och greppa vajern och utjämningsvajern med fötterna
Lossa spärrhaken från justerarens mekanism och lossa vajern. Lyft spaken och dra ut ungefär 40 mm av vajern (bild) Låt spärrhaken fästa i mekanismen och lossa vajern. kolla att allt sitter som det ska.
Jason
En ny komplett handbromsspak utan den förbannade självjusteringen kostar ca 7-800kr på ford bara så att du vet. Billigare än man tror plus att handbromsen då går att justera på det gamla sättet med en justermutter. Men om det bara är en sida som krånglar så borde självjusteringen vara ok. Jag gissar att vajrarna kärvar, standardfel på mondeo 01- . Biliga och lätta att byta.
slirfeldt
Ja kärvande handbromsvajrar är mer eller mindre det mest vanliga och som sagt relativt lätta att byta med,, och det vanliga i sådana här fall brukar det räcka med lite uppsmörjning/motionering av bromsdetaljen i fråga.

Jo denna automatiska justering på fordsätt har ofta varit läge för strul för fler än en,, och kul att det nu finns en hederlig gammal handbromsspak med ordenklig justermöjlighet.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil