JJockeDalbergTrådstart2007-10-18Om man försöker starta bilen en lite stund efter att man hat stannat den så startar den inte, den måste stå ett par timmar för att man ska kunna starta den på nyckelen.
Men om man puttar så startar den direkt, likaså om man använder startgas.. och då blir den igång och går hur fint som helst. Men sen så fort man stannar den så är det samma problem igen. Men på morgnarna när man tar den så startar den med hur fint som helst.
Nytt på bilen är: Stift, Kablar, Svänghjulsgivare. Bensinpumparna går.
Någon som har något tips till mig??
Mycket Tacksam För Hjälp!
Visst kan du plocka ut felkoder via diagnosuttaget på din bil?
Jadå det kan jag. Men hittar inte hur, och vad dom betyder. Vet inte vilket stift som är till bränsle
Det är stift 3 och 6 tror jag, som du skall mäta på. kolla i instruktionsboken.
Koderna utläses i form av blinkningar, och du kan avläsa 3 i följd tror jag det är.
Felkoder bränsle:
1-1-1 Inga fel upptäckta.
1-1-2 Fel i styrenheten.
1-1-3 Bränsletillförsel för svag/kraftig. Symptom: Hög bränsleförbrukning.
1-2-1 Signal från luftflödessensor frånvarande eller felaktig. Symptom: Dåliga köregenskaper, hög bränsleförbrukning.
1-2-3 Signal från kylvätsketemperatursensor frånvarande eller felaktig. Symptom: Svårstartad när motorn är kall.
1-3-1 Signal från tändning om motorhastighet frånvarande eller felaktig. Symptom: Motorn startar inte.
1-3-2 Batterispänning för hög eller låg.
1-3-3 Signalen från gasspjällägeskontakten fel vid tomgång. Symptom: För högt tomgångsvarv.
2-1-2 Signal från lambdasond felaktig eller frånvarande. Symptom: Dåliga köregenskaper, hög bränsleförbrukning.
2-1-3 Signal från gasspjällägeskontakten felaktig vid full gas.
2-2-1 Bränsletillförsel för dålig vid delbelastning. Symptom:Motorn stannar efter kallstart, hög bränsleförbrukning, dåliga köregenskaper.
2-2-3 Signal från tomgångsluftsventil frånvarande eller felaktig. Symptom:Motorn startar inte eller är mycket svårstartad, för låg tomgång.
2-3-1 Bränsletillförsel för dålig eller för rik vid delbelastning. Symptom: Motorn stannar efter kallstart, hög bränsleförbrukning, dåliga köregenskaper.
2-3-2 Bränsletillförsel för dålig eller för rik vid tomgång. Symptom: Motorn stannar efter kallstart, hög bränsleförbrukning, dåliga köregenskaper.
3-1-1 Ingen signal från hastighetsmätaren. Symptom: Ojämn tomgång.
3-1-2 Ingen signal för knacksensorn i tändsystemet.
3-2-2 Signal från luftflödessensorns avbränning frånvarande eller felaktig. Symptom: Dåliga köregenskaper.
Felkoder tändning:
1-1-1 Inget fel upptäckt.
1-4-2 Defekt styrenhet.
1-4-3 Knacksensorns signal utebliven eller felaktig. Symptom: Dålig acceleration, hög bränsleförbrukning, effektbrist.
1-4-4 Ingen laddsignal från insprutningssystemet. Symptom: Seg motor.
1-5-4 För högt flöde i avgasåtercirkulationen (gäller endast för senare motorer med elektroniskt styrd avgasåtercirkulation). Symptom: Ojämn tomgång.
2-1-4 Periodvis bortfall av varvräknarsensorns signal. Symptom: Motorn startar inte, går ojämnt eller överhettar.
2-2-4 Kylvätskans temperatursensorsignal utebliven eller felaktig.
2-3-4 Gasspjällägeskontaktens signal vid tomgång utebliven eller felaktig.
2-4-1 För lågt flöde i avgasåtercirkulationen (gäller endast för senare motorer med elektroniskt styrd avgasåtercirkulation). Symptom: Ojämn tomgång.
4-1-3 Avgasåtercirkulationens temperatursensorsignal utebliven eller felaktig (gäller endast för senare motorer med elektroniskt styrd avgasåtercirkulation). Symptom: Ojämn tomgång.
Tackar, ska testa det imorrn. Återkommer med resultat.
Tack så länge :)
Jag hade liknade symtom på en saab 900 turbo .det var co halten som var för låg
Låg co-halt? Vad gjorde du åt det då?
Jag hade bara stift 2 & 6 och där var inga felkoder....
Bränslepumpsreläet är ju en populär felkälla. Sitter bakom askkoppen/säkringshållaren har jag för mig.
Har du möjlighet, så kolla om tändningslåset ger ström till bränslerelä/pumpar under startförsök. Orsaken kan ju finnas där någonstans, i.o.m att den startar direkt vid bogsering/knuffande/startgas.
Co-halten är inte ställbar på den LH2.4 vad jag minns, så den kan du inte påverka. Dessutom skall väl den vara i det närmaste obefintlig vid mätning om den är rätt?
Japp reläet är kollat... Fungerar utmärkt :)
Har du någon aning om vad bränsle trycket ska vara?
Ja tändningslåset har jag med funderat över.
Kolla Volvo 240 länken under guiderforumet, och se om du kan hitta några uppgifter kring tryck mm. Men jag tror inte ditt problem finns där, utan mer kring tändningslås/reläet.
Nu är det mesta kollat..
Men nu har det uppkommit ett problem till, Tomgången stannar ibland på 2000Varv... och ibland är där ingen tomgång alls... Verkar ju som tomgångsmotor, Kan den ha ett samband med mitt andra problem?
Har tomgångsmotorn något med kallstart att göra??
M:V:H Jocke
Så nu har jag haft tid att ängna mig lite åt bilen igen.
även hittat felet på den. Det var Radioavstörningsreläet som gjorde att spridarna inte öppnade... Lite långsökt men så var det.
Nu går bilen som en klocka igen
Tackar alla som har varit hjälpsamma