Har en -88 MB 230 combi som är väldigt gungig. Vad jag förstått så sitter inte själva stötdämpningen i stötdämparen utan i separata tryckkärl (klockor).
Har inte lust att börja riva i detta då ledningarna ser rätt rostiga ut.
Fråga: Finns det "vanliga" stötdämpare att köpa till den här modellen. Givetvis måste jag då även koppla bort nivåregleringen, men so what!
Är lite trött på hoppandet.
Hej Ebbe! Ja det finns vanliga stötdämpare till den men inte i original för dom i regel för korta. Jag lät renovera min (230 te-91) och vi använde dämpare till Volvo 240. Det kniviga är att den gamla oljedämparen sitter troligtvis med två skruvar i nedre änden och det blir fel vilken du än sätter den i. Ta ner själva bärarmen och svetsa igen dom och borra ett nytt i mitten så passar det perfekt (sen behöver du ju inte tala högt till bilprovningen om det). Övre fästet sen får du också göra om till en, typ, pinnbult så att du kan fästa inne i kupén sen. Riktigt gjort så blir detta väldigt bra och underhållskostnaden blir retligt låg. Nivåregleringssystemet är ett fantastiskt system på Mercan men dyrt och krångligt att underhålla på en gammal bruksbil som våra. Lycka till!!
Jo i bland och med framför allt lite äldre och udda bilar får man i bland ta till lite mera "udda" metoder och detta var med ett lysande smart ekonomiskt alternativ och minns direkt en tidigare gammal Suzuki Swift som stötdämaprna bak var tvärslut på och original var bara att glömma att hitta på.
Så det vara bara att dra till Biltema och mäta upp längden och hur fästena skulle se ut och även den gången kom med ett par dämpare till Volvo 240 för några hundra, som passade nära på rakt av efter en mindre putsning av nedre bussningsfästena och den bilen rullade vidare i många år. :-)
Tror nog det är bättre du renoverar upp systemet:upp
Hade en 300te som jag bytte till vanliga dämpare på och den blev riktigt "säckig" och otrevlig att köra med,trots nya fjädrar:mad:
Jo på en sådan bil kan det nog vara värt det, att renovera upp systemet,,, är väl i så fall mest en kostnadsfråga i så fall. :-)
Vill bara tillägga att kör man mycket med släp och tunga laster ska man nog överväga att renovera nivåregleringssystemet som det är och det är ju där det gör mest nytta men återigen, riktigt gjort med dämparen i samma linje som den gamla, jag använder gasdämpare, förstärkta fjädrar, så funkar fjädringen jättebra och jag litar ärligt talat mer på ett konventionellt system på en, i mitt fall, snart 20 år gammal bil som rullar flera tusen mil om året och jag får ett minimum i underhållskostnad, hälsn/kjell
Aadrenuebum632011-09-10 · #Jag fattar inte volvo dämparna har ju lika fäste på bägge sidorna hur gör ni då på det övere fäste ?
Som det i en av tidigare inläggare så får man då modifiera just det fästet citat "Jag lät renovera min (230 te-91) och vi använde dämpare till Volvo 240. Det kniviga är att den gamla oljedämparen sitter troligtvis med två skruvar i nedre änden och det blir fel vilken du än sätter den i. Ta ner själva bärarmen och svetsa igen dom och borra ett nytt i mitten så passar det perfekt (sen behöver du ju inte tala högt till bilprovningen om det)."
Aadrenuebum632011-09-10 · #Ja det nedere ja men det övere skall ju ha en "pinne" och inte ett lika fäste som i nedere
Okey citerade visst fel mening: "Övre fästet sen får du också göra om till en, typ, pinnbult så att du kan fästa inne i kupén sen."
Är vad Ebbes erfarenhet på området då var.