BBesimTrådstart2011-02-20Tja är det farligt att köra om en stötdämpare är sönder där bak så bilen står snett??
Har inte råd att byta den och jag måste iväg imorgon ska köra ca 15 mil.
Nej det är ingen större fara som sådant att köra med defekt stötdämpare om man dessutom vet om det och tar det lite lugnare. Men väghållningen blir ju naturligtvis sämre.
@Besim 67138 wrote:Tja är det farligt att köra om en stötdämpare är sönder där bak så bilen står snett??
Har inte råd att byta den och jag måste iväg imorgon ska köra ca 15 mil.
Det är lite svårt när man inte kan se hur snett det är. Är du säker på att det bara är en stötdämpare, har du varit under och kollat ordentligt?
Mvh Janne
Precis slog mig nu då bara en trött stötdämpare inte direkt ger en lutande bil utan då brukar mer i regel vara en defekt fjäder som som då mer kan göra att bilen i fråga lutar. Men har du möjlighet att lyfta upp bilen och kika närmare på detta och sedan är det med beroende på hur mycket bilen står snett.
Gissar på att det är en stötdämpare som frusit sönder nu av den extrema kylan. Bilen kan nog bli väldigt obekväm att köra, och dessutom trafikfarlig om så är fallet. För ett antal år sedan frös båda framstötdämpare sönder på min Audi 100.
Jo det är med full möjligt med rådande temperaturer överlag i landet. Men som sagt kör du bara medveten om detta och lite lugnare men visst naturligtvis är det inte vidare trafiksäkert och skulle defenetivt inte gillats av en flygande kontroll.
Har nu kört med den i 2dagar ca 15 mil och den är väldigt ostabil. Den studsar mycket hehe. Sen när min drivknut gick sönder så bytte en mekanikern den och nu drar den snett som fan är väldigt obehaglig att köra. vad kan mekanikern ha gjort med styrningen?
Jo det kan bli väl mycket jänkestuk på gången med trött/a stötdämpare på bilen och drar den dessutom som du beskriver snett kan det ju bli riktigt underhållande körning. Men allvarligt bör man inte köra mer än absolut nödvändigt med sådan bil innan felen fixats till.
Vid normalt byte av drivknut bör man inte kunnat ändrat styrvinklarna, men på vilket sätt drar bilen snett är det oavsett drivning alltså på frirull eller uteslutande vid gaspådrag?
den drar snett hela tiden , den drar åt höger och stötdämparen bak på höger sida är sönder. Men kan den dra snett pga det? jag menar eftersom dämparn bak e sönder så borde det inte påverka styrningen. Eller är jag ute och cyklar?
hallå !!!?? Stötdämpare vad är det du kallar för stötdämpare... är det möjligen fjäderben... dina symptom beskriver inte en stötdämpare som är sönder det är något annat ta ett foto och visa
Har du varit under och kollat vad som är fel, det verkar i alla fall som om du inte skall köra en meter i onödan innan du fixat det. Det är ju inte precis trafiksäkert att köra med bilen i det skick den är nu.
Mvh Janne
Detta gäller väl Audi 100:an? Och som sagt innan spekulationerna med drar i väg allt för mycket så bör detta rätt omgående låta undersökas! Framför allt detta med vad som kan ha "åtgärdats" i samband med drivknuts bytet.
Gällande lutningen sitter det sådana här fjäderben på den bilen bak:
https://bilder.lagabasen.se/delar/1077/1077179926vy1.jpg och det vanliga med lutande bilar brukar vara brusten fjäder.
Har hissat upp bilen med domkraften som jag hade i bagaget och såg direkt att det var fjädern som gick. Detta hände 5 min efter drivknuts bytet kommer ihåg att det lät något konstigt men märkte att bilen lutade när jag parkerade bilen innan jag gick hem den dagen. Tack för hjälpen
Ha det bra, du får väl kolla in vad som finns när det gäller begagnade delar på bildelsbasen.se eller laga.se.
Mvh Janne
Jo det brukar synas rätt bra att/om fjädern gått av och nya sådana finns tex hos Biltema för 350:- styck plus då jobbet att byta dessa som bör bytas parvis.