Kkurhal-7Trådstart2009-10-18Hej
Har en Seat Alhambra -00 (äldre karossen) 110 hk TDI där jag tänkt ta ner motor och växellåda(ja, dom måste tas neråt eller bil uppåt) för att byta låda(manuell). Har kommit såpass långt att jag fått ner motor/låda en bit men det är en sat..s elkabelkoppling som jag inte begriper hur jag ska få isär :confused: .
Det är en rund koppling med ca 10 kablar in och ut ur. Huvudstam som går in i bilen i ena ändan och motorstyrning, tempgivare etc som sitter i andra ändan. Elkopplingen sitter fastskruvad i bultar mellan motor och växellåda. Verkar vara nån specialpryl som säkert sitter i fler bilar i VAG-koncernen. Den verkar dyr om man tar sönder den och det känns inte roligt att klippa kablarna och skarva sedan (lite som att be om framtida glappkontakt alt. så kanske det är ett specifikt motsånd som ska vara i kablarna för styrningens skull). Det är inte kul när problemen ligger på "fel ställe" X( .
PS. Det var tider då motorn satt längst fram efter det kom växellåda, mellanaxel och bakaxel där var del gick att ta i sär och byta på en eftermiddag. DS.
det verkar som att man ska bara vrida ytterhöljet motsols samtidigt som man drar ur den
det är i denna kontakt man moterar evt. trimbox
att klippa i bilens kabelmattor är tabu
Tack för snabbt svar.
Det verkar inte räcka med handkraft eller så är det en "dold" spärr. Ska det verkligen behövas verktyg, är ju bara plast.
På tal om kabelmattor. Hade en gammal 929 en gång som jag skulle svetslaga rost på. Huvudstammen mellan kupe och motorutrymme brann av. Inte allt för lätt å få ihop rätt kablar, sotigt och illa till.............. Har man inte jobb skaffar man sig!
Har med samma erfarenhet av liknande kopplingsdosor och med att dessa skall vridas moturs så dess kontakt snäpps loss och kan i vissa fall sitta rätt duktigt och minns inte att det skall vara någon "doldspärr" heller,,,
Mycket tack, jag får helt enkelt prova vidare och hårdare och längre........ :)