SsepticTrådstart2006-05-31Jag funderar på att skaffa en AudiA4 som verkar fräsch och bra, men det är dels en handstor buckla i taket strax ovanför förardörren (inte precis vid kanten men dock där plåten är böjd), dels spräckt strålkastarglas.
Någon som har några tips och råd? Har pratat med ett flertal plåtverkstäder och de gissar på ca 5000-6000 för taket, eftersom de antar att man behöver lacka om hela taket. Är det något man kan våga sig på själv? Öppna innertaket och gummiklubba upp bucklan? Samma sak med strålkastarglaset, är det svårt att fixa på egen hand?
Tjaba! Föreslår hellre en glidhammare. Punkta dit och slå ut utifrån. Ett tunt lager spackel kommer troligtvis att bli nödvändigt. Om det går att lacka själv är väl beroende på vad det är för färg på bilen och om det finns nån list där du kan skarva lacken. Lyckta finns säkert på skroten. Du får väl försöka pruta lite.
Men du tycker ändå att det är värt att göra själv? Känns ju läskigt om man pajar lacken ...
Bosse bilmupps tips om att limma en glidhammare i bucklan och dra utåt, kan inte det fungera?
Isåfall behöver taket inte lackas om alls ifall man har en enorm tur....
Jo kanske ... men det känns allmänt rätt meckigt. Kanske ska titta vidare istället och hitta en buckelfri helt enkelt. Alltid jobbigt att behöva börja jobba med bilen direkt, vill ju ha den att köra med och pyssla om, inte fixa större skavanker.
Beror lite på om man är van vid sådana större karossreparationer!
Du måste väl kunna pruta 5 loppor på den och det kan det väl vara värt. Ganska rogivande att dona med sånt.
Jo, det är klart, den har gått ner fyra just pga bucklan, men den är ändå lite halvdyr för att ha gått rätt långt ... börjar bli lite sugen på att leta upp en annan. Är inte heller särskilt van vid karossmickel, har mest varit och petat bland muttrar och skruvar tidigare.
Är det metallic eller solid lack? Årsmodell?Ljus eller mörk?
Solid lack, en -97, svart ...
Kan gå bra att bättra. Tror Audi började med klarlack-98. Det är ju svårare på en mörk bil än en ljus. Om du ska lacka kanske du kan skarva lacken vid en list och maskera? Vet inte om du kanske kan göra en bossefordmupp:D men det låter knappast troligt.
Nä, utan erfarenhet av tidigare karossjobb så känns det lite övermodigt att bara kasta sig på det på en nyinköpt bil ... Har inte jobbat med lack heller tidigare i nån större skala, bara gjort mindre rostlagningar. Nä, det får nog bli en annan bil för mig tror jag. Men tack för alla råd och synpunkter!