Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Tändningslås volvo 940

Startad av marcus_nilsson · 2008-08-30 · 1 svar

marcus_nilssonTrådstart
Efter ett misslyckat stöldförsök av min volvo 940 så kvaddade dom mitt tändningslås, men jag har lyckats använda nyckeln fram tills nu. Ibland har det varit problem att vrida om nyckeln men det har alltid löst sig efter ett par minuter.

Nu har tändningslåset kärvat ihop helt och jag kan nu inte vrida om nyckeln. Hur kan jag få bort tändningslåset, rattlåset och tjuvkoppla bilen så jag kan köra hem den eller till en verkstad på lättaste sätt. Bilen står just nu på en betalparkering och jag har känner inte för att beställa bärgning.

Tacksam för alla svar.
slirfeldt
Frågan är hur pass skadat låset är, om det skulle gå att få ordning på det har iaf lyckats med några stöldskadade tändningslås,, men pröva med att spraya på lite smörjmedel typ 5-56 och sedan pröva med nyckeln igen.

Annars är det demontering av rattkåporna och där under sitter själva låset med multipluggen till startkontakten fastskruvad, men rattlåset är nu i låsläget?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil