MMasterTrådstart2009-01-15Termostaten är alltid öppen och måste bytas frågan är hur kommer man åt att byta den.
Dessvärre är detta av allt mer förekommande att hela termostathus med inbyggd termostat måste bytas som en enhet och ser ut som så:
https://www.lagabasen.se/bilder/delar/1048223546vy1.jpg och där tex Meca.se tar runda 1300:- för en termostat till denna bil.
Annars bör själva bytet inte vara speciellt svårt då detta sitter högt upp på motorn där övre kylarslang går in till motorn,,,
oj oj , måste bara säga att autoexperten ( i detta fall söderströms motor) tar 588 kr , vilket iof är nog så dyrt . men betydligt bättre än meca :)
inte svår att byta som peter nämde , gjorde det själv i höstas på farsgubbens bil , tog väll en halvtimme & då surrade jag med grannen en stund :r
Ja detta är en totalt vansinnig konstruktion som man inte behöver fundera länge på vem det är som vill/behöver tjäna på det,,, Opel har även liknande konstrukton på vissa motorer och där är i vissa fall denna termostat separt utbytbar med lite pulalande.
Kul iaf att autoexperten är så pass billig, fanns inte ens med i Mekonomens sortiment,,,
Sstefanoland2009-01-21 · #Har köpt en termostat av Autoexperten i Bromma
blev lite fundersam på ämnet när jag satt & slökollade på ebay tyskland där det säljs termoster till "nya" mondeon separat så att säga , går det att plocka upp termostathuset ?
liknade tokerier har förekommit under årens lopp
tex. fiat 127+128 som har samma komstruktion där man får byta allt
ää glömm inlägget , trodde jag hittat en lös termostat till nämnda bil , när jag orkade läsa vidare insåg jag trotts urulsla tyskakunskaper att det gälde diselmotorerna . Ber ödmjukats om ursäkt för ett tämligen meninglöst inlägg ;-)