Mmafri012Trådstart2008-03-19hej alla glada mäniskor har en toyota camry v6 automat, som motor lampan har börjat att lysa när jag kickar den
vad kan det va för fel?
bilen ska in på besiktning omg får man en 2:a om lampan lyser
vad ska jag göra för att släcka lampan??
tack på förhand // Mvh M.F
Kan faktiskt vara ett så enkelt fel som att bränslefiltret börjar bli tätt som då även kan tända denna lampa, vilket med tyder av dessa symtom du har,, men den släcks alltså mellanåt?
Annars gillar dom (bilprovningen) inte att denna lampa lyser med motorn igång.
lampan lyser vid kickdawn!
Ja det är just det! Råkade själv ut för en likadan modell dock med manuell låda med samma symtom där denna lampa tändes vid kraftiga accellerationer, och sedan så bytes endast bränslefiltret som dessutom inte var bytt på ett bra tag var duktigt rostig.
Så gick iaf denna bil som ny igen och denna lampa slocknade därefter,, en tips på vägen bara, men det kan naturligtvis röra sig om större fel, då denna varnar för hela bränsle/tänd systemet.
@Peter H 30257 wrote:Ja det är just det! Råkade själv ut för en likadan modell dock med manuell låda med samma symtom där denna lampa tändes vid kraftiga accellerationer, och sedan så bytes endast bränslefiltret som dessutom inte var bytt på ett bra tag var duktigt rostig.
Så gick iaf denna bil som ny igen och denna lampa slocknade därefter,, en tips på vägen bara, men det kan naturligtvis röra sig om större fel, då denna varnar för hela bränsle/tänd systemet.
okej då får jag försöka greja det!
tack så mycket för hjälpen!!