Hhasse25Trådstart2012-07-24kör en Volvo V50 2.0D sen 2.5år tillbaka och har kört sträckan stockholm-enköping dagligen. tills nyligingen har den varit en perfekt pendlarbil med förbrukning runt 0,5l/mil ibland ännu mindre. hastighet 120km/h motorväg.
men senaste månaden har förbrukningen gått upp och ner. samma väder omständigheter samma väglag ena dagen drar den som den ska runt 0.5 andra gånger runt 0.8-0.9... senaste dagarna får jag inte ner medelförbrukningen under 0.85 oavsett hur snålt jag än försöker köra... och det är inte bara färddator som skjuter upp i siffrorna den drar verkligen också rejält nästan dubbla.
någon som haft liknande problem eller som vet vad det kan handla om?
mvh Hasse
Knepigt,, men den är i alla fall bra servad där en utebliven sådan skulle kunna ge sådana fenomen. Kan med vara fråga om att en omprogramering kan behövas.
Men du kontrollerar förbrukningen med trippmätaren och mellan gärna fulla tankningar för bästa exakthet? För låter som sagt väldigt för mycket merförbrukning detta.
HhAzel_eYeZ2012-07-25 · #Om bilen har ett partikelfilter kan det vara detta som håller på att bli igensatt. Eller någon av de givare som mäter mottrycket i detta. Resultatet blir iaf upprepade regenereringar då styrdonet försöker bränna ur partikelfiltret genom högre avgastemp(mer diesel).
Bara en ide.
Bilen är bra servad och har ingen partikelfilter.
tack för tipsen skall kolla upp;)