FfabbanTrådstart2010-06-17hejsan.
har fått lite bekymmer med motorn i min Chrysler Town & Country (Nordamerikas motvarighet till Grand Voyager).
har fått ett missljud i motorn. som gör att motorn låter som en gammal Merca diesel med ventil knack. motorn är en snestäld V6 på 3,8liter och en automatlåda.
har även fixat ett litet filmklipp där ni kan få höra på det tråkiga ljudet.
https://www.youtube.com/watch?v=B0d5mKfnTCIHur uppkom o-ljudet?
Vad är det för kamaxelplacering på en sådan där motor?
Ljudet påminner om det jag fick i en Ford 2,8 V6 ( 1 kamaxel nere i motorblocket med stötstänger till vardera topplocket ) som vid en ofrivillig övervarvning slog av en ventillyftare vilket gav ett "ventilspel" på ca, 15mm närmast kamaxeln.
ljudet har kommit smygande, trodde först att det var lyftarna som började bli dåliga. men nu är jag mer osäker eftersom det låter så mycket.
det är en kamaxel som sitteri blocket. drivs med kedja ifrån vevaxeln. och stötstänger upp till viporna.
finns det något bra sätt att felsöka lyftarna utan att montera isär motorn?
Lätta på ventilkåporna om möjligt utan större besvär gissar jag är enklast för att kolla ventilspelet.
Hur är oljeservicen på denna motor?
Om ljudet ökat med tiden/milen, så är det väl rimligt att tro att någon oljekanal blivit igensatt och kamaxeln förlorat smörjning.
har väl missat fuskat med det senaste oljebytet med 3-400mil. :x
får väl prova att lyfta på kåporna under morgondagen och kolla läget.
3-400 Mil borde inte vara så direkt avgörande för en motors välbefinnande, såvida du inte kör med väldigt långa serviceintervaller?
Fast vi vet ju inte än om det ens är något problem med kamaxeln...
Ta kompressionsprov på alla cylindrar innan du demonterar något, med lite "tur" kanske du kan få tips om vilken cylinder som har ev, ventilproblem.
ska försöka få tag på en komp provare.
har nu bestämt mig för att det får bli en motorrenovering, har haft av ventilkåporna och har inte sett ett tecken på glapp till vipporna.
och verkar även som motorn läcker ut kompression till kylsystemet. då övre slangen blir svullen. dock så kommer det varken olja i kylvätskan, eller vatten i oljan.
är det någon som vet var man kan finna bra motorrenoverare i närheten av Värmland.
Lyssnade just av ljudfrekvensen,, och mycket troligt låter det iaf i mina meköron som något ram/vev/kolvtapplager har sagt upp sig, men kräver demontering för att närmare kunna konstatera orsaken.
Men även detta problem med att kompression går ut i kylsystemet, visar sig närmare vid lyft av topparna, här iaf en bra märkes relaterat forum:
https://chryslerforum.se/mopar/