Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Vad sitter lambdasonden?

Startad av tellan83 · 2006-12-27 · 3 svar

tellan83Trådstart
var sitter lambdasonden på min golf 3:a 2,0 gti -92

häls. Tellan
slirfeldt
Någonstans utmed avgasröret i från grenröret till katalysatorn strax bakom motorn,, och ser ungefär ut som ett tändstift med en eller flera kablar ifrån,,
K Arne S
Går det att testa om det verkligen är lambdasonden som är sönder?
slirfeldt
Javisst har själv nyligen felsökt och konstaterat att egna lambdan var defekt i ena egna bilen,, och i din sitter det mycket troligt lambdasond med endast en kabel som så är signalkabeln till styrboxen.

Och sedan om man ansluter en vanlig voltmeter till denna om med motorn igång så skall värdet ständigt pendla mellan 0,5-0,9 volt om denna fungerar och skulle den tex visa under 0,5 Volt eller till och med inget värde alls så är den defekt.

Svårare än så är det inte att kontrollera en sond att den verkligen jobbar som den skall,, har du misstankar om att den kan vara defekt?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil