Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Var sitter bränslefiltret på en mazda 626 2,2i?

Startad av xtreme · 2006-06-22 · 2 svar

xtremeTrådstart
Tänkte byta bränslefiltret på min mazda 626 2,2i -90. Någon som vet var det sitter ;)

Edit: Vilken olja tycker ni jag ska köra vid oljebytet?
savanna
jag vet inte var det sitter men kryp under bilen och kolla från tanken brukar gå slangar från tanken - pumpen - filtret kanske nån tryckregulator där emellan . det brukar vara en burk ca 5-10cm ¤ kanske 10-15 cm lång
med 2 gängade kopplingar in i då den ofta håller 5-8 kg tryck. så passa dej för att det sprutar bensin i ögonen . ha tändningen avstängd och 2 burkar så du kan fånga upp bensinen , det mesta iaf.......RÖK INTE SAMTIDIGT !!!!

HE HE

i vissa fall kan filtret sitta i motorrummet också men det är ju bara att följa bränsleledningarna till du hittar en BURK med 2 gängade kopplingar-
OBS att där är en pil på filtret vilket som är in och ut. så du kopplar rätt sen på det nya filtret.

GOOD LUCK !!!
fraggelpelle
Jag har också en 626 2.2i -90. Bränslefiltret sitter vid motorrummet nästan längst till höger, nära torpedväggen.

När det gäller motorolja så har jag testat många olika oljor i den här bilen. Allt från mineral till helsyntet, och jag kan helt klart rekommendera: Castrol GTX5 Lightec (delsyntet). Dom hydrauliska lyftarna verkar helt klart gilla den här oljan, och det är den som ligger med på rek. listan på Castrols hemsida.

För växellådan rekommenderar jag Castrol TQ Dexron III. Här har jag provat Redline MT-90 och den var alldeles för tjock så växlarna gick trögt och syncningen blev sämre. Mopar ATF fungerade bättre, men första växlingen till 2:an strulade.

Mazda verkar gilla Castrol helt enkelt. Fom. nu kör jag det så långt som det går när det gäller smörjmedel...

Hoppas det hjälper dig.
// Frank

Fler trådar i Hjälpforumet Bil