Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Vatten på golvet läcka

Startad av OpelMicke · 2003-06-22 · 2 svar

OpelMickeTrådstart
jag undrar vart vattnet kommer in i kupen i bilen?
jag har lagt tidningar på passagerar och förar golvet fram tills det har sugit upp sen har jag lagt ditt nya. Sen efter en vecka lyfter jag på mattorna fram igen och det är dy blött på golvet fram det sitter en gummi plugg i så det kan inte vara under ifrån. Jag tror att vattnet kommer in från sidan eller från en liten bit under rattstången jag vet inte. Hur tar man reda på felet? vill åtgärda det här innan stols fästet och golvet rostar sönder.

Micke
Ludde_57
Prova att spola med trädgårdsslangen samtidigt som någon sitter/ligger i bilen och tittar efter eventuellt läckage.
Mest troligt är att vattnet kommer in via "dräneringspluttarna" i golvet, de brukar vara limmade orginal men släpper efter 10-15 år.
Det är inte ofta vattnet kommer in via torpedväggen eller sidoväggarna som jag upplevt det, har du taklucka kanske det letar sig in den vägen, kolla.
Långsökt men ändå, läckage i värmepaketet ?.
OpelMicke
har ingen taklucka på denna kadett. Hade det på min gråa kadett från 83 och där droppade det in från takluckan. Man får väl kolla värmapaketet oxå.


Micke

Fler trådar i Hjälpforumet Bil