CChevyboyTrådstart2009-06-21Rycker när den blir varm eft ca 1 milskörning eller vid körning i motlut. Någon som vet vad det beror på gått ca 2500 mil sen senaste oljebytet i lådan växlar också ryckigt hårt när den är varm går helt ok när den är kall . Någon som är bra på lådor som kan hjälpa mig vore super Års mod 99 gått ca 25000 mil ........:q
ATF-olja expanderar kraftigt då den blir varm, kolla oljenivån efter en timmes körning ( då den rycker), ligger nivån över el nära max, tappa av lite för att se om den går bättre med en lite lägre nivå! Vänta tills den kallnat..:i
Har haft en bil där lock-up'en i konvertern tappade taget och återfick det så att det kändes som motor-ryckningar. Felet framträdde tydligast i motlut på lite lägre varv (1800-3000rpm) då man stöttade med gas utan att lådan växlade ner!
Byte konverter fixade problemet :utrop
Annars är nog bästa tipset att byta in den hos en handlare med kall låda...§e
@Dr Dolittle 45302 wrote:ATF-olja expanderar kraftigt då den blir varm, kolla oljenivån efter en timmes körning ( då den rycker), ligger nivån över el nära max, tappa av lite för att se om den går bättre med en lite lägre nivå! Vänta tills den kallnat..:i
Har haft en bil där lock-up'en i konvertern tappade taget och återfick det så att det kändes som motor-ryckningar. Felet framträdde tydligast i motlut på lite lägre varv (1800-3000rpm) då man stöttade med gas utan att lådan växlade ner!
Byte konverter fixade problemet :utrop
Annars är nog bästa tipset att byta in den hos en handlare med kall låda...§e
Tack för svaret ska prova att sänka oljenivån lite till att börja med. Sen nämnde du lock-up'en i konvertern kommer man åt den lätt ? Om man ska byta ut den ? Tack på förhand.........:i
Jag har nu tappat ur en halv liter olja ur lådan ! Och sedan körde jag ca 3 mil och jag är inte helt övertygad ännu men jag märker att lådan växlar mycket mjukar och rycker inte . Ska prova lite längre sträkor i veckan så vet jag mer exakt hur lådan är. Har lite andra bryderier också luftmassamätaren eller lambda är feland så de ska också kollas upp . bilen är inte min utan jag är eventuellt speckulant på den . Vill ju först kolla upp den. Tack för tipsen Dr D.
Hej igen !
Jag har ju skaffat en OBD 2 läsare och jag får denna felkod från lådan P0742 som jag har översatt till de här på svenska P0742 vridmoment omvandlaren Koppling Magnetventil krets ligger på.
Är det någon som kan svara på om denna magnetventil sitter inne i lådan eller utvändigt ?
Hittade lite infom om lådan iaf ..
gm 4t65e eller 4t60e gränsfall på årsmod 98-99 4t65e är den nyare modellen,kylare är obligatoriskt när man har problem med automatlådan,när vi renoverar dom monterar vi extra kylare samt inlinefillter.för detta tar vi 18500 kr + moms (då ingår även demontering samt montering och olja.