Motorforum.nu

Forum › Hjälpforumet Bil

Vento, hackig innan den blir varm.

Startad av Yak · 2006-12-04 · 11 svar

YakTrådstart
Jo, jag har en vento 1.8 med "hackig/blurrig" gång. Verkar vara ett ganska vangligt problem här på forumet. För många verkar problemet komma när den är varm. För mig är det helt tvärt om.
Min vento slutar att hacka efter ca 10-15 min. Verkar som det är kylan som på något sätt ställer till det för mig...

Några tankar?

Fakta som kan vara till hjälp:
Precis bytt styrbox/lambda pga dåliga avgasvärden.
Tändstift/kablar bytta.
Batteri nyligen urladdat. Fungerar nu bra.
Termostaten verkar inte fungera riktigt. Låg temp.
slirfeldt
Helt klart är att styrboxens tempgivare inte fungerar som den ska, som tillser att motorn går på bränsleanrikning då motorn är kall, är inte hundra på var den sitter på denna motor, men en titt i en rephandbok skulle klart ge det svaret.

Och även ett termostat byte vore heller inte fel som då gör att motorn tar onödig tid på sig för att bli varm, så börja med det.
elsa
Tack för svaret Peter.
Är lite ny på området så skulle behöva ett förtydligande. Du pratar om styrboxens temperaturgivare. Letat runt i handboken och funnit två troliga? temperaturgivare. Inloppsluftens tempg. samt kylvätskans tempg. Är det någon av dessa som du menar?
Eller är det en speciell "styrboxtempgivare"?
slirfeldt
Båda dessa givare tar styrboxen uppgifter ifrån och lite beroende på modell så kan det vara samma vattentemp givare för både styrbox och instrument mätaren, är inte hundra på hur det är på VWs motorer.

Och det är alltså denna givare för vatten temperaturen som menas, men en undran,, hur verkar temperaturen vara på den inströmmande luften vid full värme och varm motor? Med tanke på att tempg visar lågt.
elsa
Vet faktiskt inte tempen på den inströmande luften. Ska försöka kolla upp detta imorgon. Tempmätaren verkar inte stiga över 70 någon gång.
Temperatursensorn till kylvätskan verkar sitta bra till och kostar inte alltför mycket. Ska försöka byta denna och termostaten.

Edit: Det kan inte vara styrboxen i sig som är galen? Bytte den precis på verkstad.
slirfeldt
Vad var anledningen till styrbox bytet? Inte vanligt att denna byts,, och kom dessa problem i samband med styrbox bytet?
Det du på en gång skulle kunna testa om det blir någon förändring, är att nolla minnet i styrdatorn genom att lossa en batterikabel 10-15 minuter, om det kan hjälpa.
elsa
Anledningen var dåliga avgasvärden. Hjälper inte att nolla minnet.
slirfeldt
Men som sagt börja med att byt dels termostaten som helt klart inte verkar fungera riktigt och eventuellt även temperatursensorn till kylvätskan , så tror jag du kommit en bra bit på väg.
Har själv med flera bilar med liknande bekymmer fått ordning på med fungerande tempgivare och fullt fungerande termostat,,
elsa
Har idag bytt termostaten (fick ta bort halva motorn för att komma åt den *suck*), så nu stiger temperaturen fint igen. Bytte också fördelarlocket/rotorn. Den går mycket renare redan. Men eftersom den redan var varm när jag bytte vet jag inte om "kall blurret" är kvar. Kunde tyvärr inte byta temperatursensorn idag eftersom mekonomen inte hade någon inne. Får den imorgon. så håll tummarna...
elsa
Var en riktigt kall natt. Trots detta startade bilen utan problem efter termostat/fördelarlock bytet. Går nu som en klocka.

Stort tack Peter för hjälpen!:upp
Sparade mig mycket tid och pengar.:)
slirfeldt
Var så lite,, det är ju det vi är här för,,, att försöka hjälpa till samt att även du lärt dig en del,, ;-)
elsa
Yupp, känns ganska stimulerande. Fantastiskt vad man kan göra med ett forum, en handbok och lite tålamod.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil