OoollaaTrådstart2010-07-19Jag har en volvo kombi enligt ovan. Den har stått still i närmare ½ år. När jag nu kör med den uppträder vibrationer i bilen i farter mellan 60 - 80 km. Inte i något annat fartregister. Misstänkte först "ståsula" men nu har bilen körts i över 40 mil och då borde väl en eventuell "ståsula" ha försvunnit. Det verkar som om problemet kommer från bakhjulen eftersom det inte är några skakningar i ratten. Kan det vara obalans i ett bakdäck som bara uppträder vid den specifika farten? Eller finns det något annat känt fel som kan ha uppstått så här plötsligt. Felet fanns nämligen inte innan bilen ställdes för ett ½ år sedan.
Kan vara så att ett av bakhjulen i fallet kan ha fått mera "bestående" men efter den tiden som bilen stått still och det brukar med kunna gå att känna sig fram under körning vilket sida det rör sig om och att provbyta det däcket och se om det blir bättre och orsaken kan vara funnen.
Lite olika det där med hur dessa vibrationer uppträder i olika hastigheter osv, som i fallet kan kännas mindre i högre och/eller lägre farter.
Det konstiga är att problemet inte finns hela tiden (alltså även när man passerar 60-80 km intervallet). Och det finns inga som helst vibrationer i andra farter.
Kan även vara obalans, kan vara en vikt som ramlat av eller att du har skit på insidan av fälgen. Kolla insidan av fälgarna först.
Mvh Janne
Låter absolut som obalans. Testa att byta däck bak o fram. Sen kan det ju bli avtryck på skivorna från beläggen. har självt åkt på det, fick byta skivor. men då borde det ju vara i alla farter såklart.
Jo det är många faktorer det kan bero på och just att den stått still så länge kan haft inverkan till denna oballans och just för att ingen sådan fanns innan med bilen i fråga, men visst pröva som nämt att provbyt däcken fram respektive bak och se om det hjälper.
Brukar även synas rätt bra med ett upplyft däck och bara snurra densamma för hand för att se att det hela inte står rätt till med ett däck.
Bytt fram däck mot bakdäck problemet kvarstår tyvärr... vad göra nu !?
observera att det är ibland helt ok inget som känns man kan köra runt i dessa hastigheter flera gånger å bilen går hur fint som helst men så plötsligt kommer det. Provade att lägga vänsterfoten på bromsen men skakningarna kvárstod så det verkar inte vara något med att bromsar kärvar in... Inget bromsanligg finns f.ö. Det är ganska stora skakningar alltså inga småskak bara utan fullt märkbart så det t.o.m hörs durrande ljud av de
Knepigt,, och inget ovanligt syns eller känns verkligen med hjulen vid tex rotation? Och just att det är fråga om så pass stora skakningar, men går det att lokalisera närmare då dessa vibrationer sätter in mera från vilken del/sida av bilen det verkar komma från?
nepp inget om vilken sida det kan tänkas vara... rev isär bromsar som tjuter något väldigt bak... visade sig att ett av de 4 beläggen hade ca 0,5 mm slityta kvar... steg ett får bli att försöka byta bromsbeläggen bak... undrar om de inte e något slags bromsanligg bak iaf... eftersom denna klossen å ingen av de andra va så sliten ....
Ja då brukar risken var den att på den sidan har bromsen någon gång legat på som då i regel ger en klart ökad förslitning på den sidan,, så pröva med att byt till fräscha belägg och provkör sedan.
okej så du tror att detta kan vara orsaken asså ?
Tror och tror,, har ingen direkt erfarenhet just där, men då fenomenet kvarstår trots däckbyte osv, är det iaf en början, för det låter inte direkt logiskt att dessa symtom skulle hänga ihop med slitna bromsbelägg.
japp problemet löst... fått fenomenet förklarat av en volvomek också. bromsen ligger an först efter att den blivit varmare... det i sin tur leder till mer anligg när skivan blir varm slår den sig och genererar vibrationerna.
Så nu när de sitter nya klossar på och kolvarna motionerade... då försvann anligget och därmed även vibrationerna.
Jo det brukar med vara rätt klassiskt fenomen med lätt anliggande bromsar som sedan tenderar till att ligga på mer ju varmare bromsskivan i fråga blir och det hela sedan resulterar i varmgång i bromsarna med dylika vibrationer som följd.
Men kul att du med löste det hela och hoppas det håller i sig nu,,, :-)