Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Vindrutetorkare till min ford har slutat fungera.

Startad av kev · 2007-11-08 · 5 svar

kevTrådstart
Igår pajade vindrutetorkare (fram) närmast passagerarsätet. Medan vindrutetorkare som sitter närmast förarsätet fungerade utmärkt. Så min fråga är vad som är felet och om jag själv kan laga den utan att gå till mekanikern och isf hur jag går tillväga. Är en nybörjare inom bilvärlden så det vore väldigt schysst om ni kunde hjälpa mig :)

tack på förhand
mockels
Kan det vara så att bladen har frusit fast på rutan, du har startat torkarna och rensat splinesen i torkararmen, värt att kolla då det är den enklaste åtgärden, den kan du kolla genom att starta torkarna och se om själva axeln som torkaren sitter fast i rör sig, och armen står stilla... eller helt enkelt ta tag i den högra torkaren och se om den går att röra för hand utan alltför mycket motstånd.

Om den visar sig vara felfri (alltså att armen sitter fast i axeln, inte går att röra upp o ner utan att det tar emot väldigt mycket) så kan det vara någon del i länkaget till den högra sidan som har hoppat loss, lite jobbigare att fixa, men inte alls svårt eller omöjligt, bara jobbigt.
lite mysko förklaring kanske, men när du tittar på det så kommer du att förstå..
Jaa, det var vad jag kunde komma på iaf..
lycka till
slirfeldt
Jo ungefär som "spj" förklarade,, är det troliga om inte torkar armens axel är utsliten att kulleden inunder hoppat ur sitt läge, och dess länkage kommer man i regel hyfsat lätt efter att plastpanelen demonterats.

I bästa fall om det nu är en kulled som hoppat ur kan det räcka med att trycka fast denna igen, i annat fall är det en bättre begagnad som gäller och jobbet som sådant är relativt enkelt och lagom krångligt jobb som helt färsk på bilar att ge sig på. :-)
karinb
Själva torkararmen sitter fast med en mutter-den kan ha släppt isåfall bara att dra åt. Annars lyfter du på plasten som sitter längst ner vid rutan och kollar om den har hoppat av nån led.:-)
GusRieju
@Peter H 26049 wrote:

I bästa fall om det nu är en kulled som hoppat ur kan det räcka med att trycka fast denna igen,


det var det som var felet :) tack alla vänliga personer som svara de på min tråd nu är den fixat! (hoppas att den inte hoppar ur igen :P)
slirfeldt
Det vet du, det är bara att dyka upp med eventuella funderingar,, ;-)

Finns förmodligen en viss risk att denna hoppar ur igen, men dels vet du ju hur det hela hänger ihop nu,, och då är det bara att byta till nämd begagnad dito.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil