Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

volvo 460 -97 tyck till

Startad av mrford · 2010-08-18 · 7 svar

mrfordTrådstart
hej kan inte så mycke om bilar, men letar efter en billig bil och har fått ett erbjudande på en volvo 460 -97 och undrar vad ni kunniga tycker om bilen? har fått pris på 6000..
slirfeldt
Ja överlag är väl denna modell inte mycket sämre eler bättre än vilken annan motsvarande modellstorlek, även om dessa har överlag en hel del elektronikfel till dåliga styrleder till ojämna bromsar som är vanligt för modellen och så den klassiska rosten.

Så är den i övrigt hyfsatt fräsch osv, kan den mycket väl vara värd dessa 6000,,,
Ludde_57
Rostar inte framvagnsbalken mer än gärna på 4 serien?

Annars gå in på bilprovningens sida och leta efter deras bes,statistik, den ger god info om modellens skick och kvalitet.
Huddig
okej tack för svaren! kan även säga att det är från en bilfirma.. kan det ha fördelar?
slirfeldt
För en sådan pass gammal bil spelar detta mindre roll om det är firma eller privat, prutmånen tex är där ungefär densamma,, så visst är bara bilen fräsch osv är det väl bara att slå till.
Ludde_57
En "billig" bil på bilfirma är förmodligen dubbelt så dyr mot om den köptes privat, och säkert inte alls bättre.
Kolla SBP´s statistik först, och sedan bilens förhoppningsvis väldigt färska bes,protokoll.
slirfeldt
Inte alls säker det behöver vara så iaf gällande mindre bilfirmor som inte har speciellt mycket vinstmarginal på så pass gamla och mindre "attraktiva" modeller,, är iaf egna erfarenheter på området.

Detta är även tendensen på lite nyare bilar där det för egen del i regel undvikit köp hos just handlare som "brukar" salta rätt rejält på sina salubilar och av detta har det med dom senaste egna inköpen med bilar i 50 000-60 000:- klassen legat på en klart lägre prisnivå än vad privatpersoner försökt få ut för precis likvärdiga bilar, en ny tendens verkar det iaf vara fråga om.
Weird_G
Jag håller med peter . inte alls säkert att en privatperson skulle vaa billigare på den där volvon . dom har säkert bytt in den mer som en service till kunden .
Men nån större fördel är det inte att köpa av en handlare när priserna krupit ner i den nivån .
Du slipper ev skulder , skatteskulder & så vidare vilket är en fördel .
Om bilen går sönder kan du inte räkna med nån hjälp från en handlare i den prisklassen , så där skiljer det inget gentemot en privatperson .
Just bilar i 50-80 tusen kronors klassen som peter nämner så är skilnaden idag väldigt liten .
man kan ha tur att hitta nån privatperson som bestämt sig för att byta & därmed säljer bilen för några tusen över inbytesvärdet .
Eller nån i ekonomisk knipa förståss .
Annars är det väldigt dåligt med beg bilar idag så privatsäljarna prutar inte gärna .
Jag har precis köpt en ny så jag har ringt runt en hel del =)

Fler trådar i Hjälpforumet Bil