KkonradTrådstart2006-09-10Är det någon som har förslag på vad det kan vara när cylinder 2 sett från fördelaren inte vill vara med. Har bytt tändstift men utan resultat.
Det stiftet som satt i var alldeles sotigt och blött.
Vet du att det finns ström på detta stift? Annars det man kan misstänka att topplocks packningen gett upp vid denna cylinder, annars går bilen bra? Svart rök? Försök om du har möjlighet att ta ett kompressionsprov för denna cylinder så du kan utesluta detta iaf.
Det finns gnista, men jag tycker gnistan är väldigt ojämn, ibland svag och ibland stark. Bilen går bra men svarar ju givetvis lite dåligt på gaspådrag.
Ingen svart rök alls. Skall försöka göra ett komptest imorgon.
Verkar bara det skumt med så oregelbunden gnista, men visst är det bara en tändspole på dessa? Eller om det är just denna tändkabel som är defekt.
Det med gnistan kan ju vara inbillning, man är ju ingen supermekare.
Pratade precis med en som har tändkablar liggande, skall prova det imorgon.
Hoppas nu att det är en kabel, låter betydligt billigare än topplockspackningen.
Jo det är viss skillnad i pris, ja,,, och mycket tyder på att det "bara" kan vara tändkabeln som behöver bytas, bara att hoppas och testa,,,
SUCK
Har precis varit och gjort kompprov på motorn. Cylinder fyra var helt död,
trean såg inte heller så bra ut. Unda vad man ska göra nu, renovera befintlig topp, köpa en utbytes topp eller en utbytesmotor.
Ja det var väl det med jag misstänkte,, utbytesmotor är det mest kostsamma, men under förutsättning att den befintliga motorn i övrigt är i bra skick så skulle jag satsa på att renovera den du har alternativt då att satsa på en utbytes topp. Ring runt och hör vad det finns för alternativ.