Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Volvo 855 brummande ljud vid varierande hastigheter.

Startad av sfa · 2011-12-18 · 4 svar

sfaTrådstart
Hej,

Jag har införskaffat mig en Volvo 855.

Den har dock ett brummande ljud vid vissa hastigheter.

Låter som det kommer från höger framdäck eller i alla fall åt det hållet.

Hastigheterna varierar och ljudet försvinner efter en stund.

Fenomenet uppstår bara när bilen stått en stund.

Jag funderade på om det kunde vara hjullagren men symptomen vet jag inte riktigt om dom stämmer in.

Så då tänkte jag att jag vänder mig till de som kanske har lite mer erfarenhet än vad jag har.

Har ni några tips ?

Tack på förhand.

MvH Stefan
boheme
Det bästa rådet jag kan ge dig är att du hissar upp höger fram och sätter händerna klockan 6 och 12 på hjulet och sedan ruckar på hjulet och känner om det glappar. Ett annat sätt är att hålla ena handen helt lätt på fjädern medan du snurrar hjulet, man brukar då känna vibrationer om lagret är dåligt. Det bästa är att använda båda metoderna.

Mvh Janne
slirfeldt
Jo det låter mycket troligt som höger framhjulslager är på gång. Där detta fenomen med brukar kunna märkas med att dess brummande tilltar kraftigt i fallet med stora svängar åt vänster. Då belastningen på just höger framhjullgare är som störst.

Annars är det upplyft framvagn som beskrivet för att närmare konstatera och för eventuellt byta av lagret om det visar sig var defekt sådant.
klangen
Tackar.

Jag får kolla på det och se vad jag kommer fram till.

Kollade på Biltema för å se priser. Deras hjullagersats. Är det 1 eller 2 hjullager ?

Är det bäst att byta båda sidor samtidigt ?

Tack.
slirfeldt
Ja sådana hjullager säljs alltid per sida och normalt byter man gällande lager det lager som är dåligt. Har med för mig att det är förhållandivs lätt att byta främre hjullager på den modellen. Där Biltema tar 549:- för ett lager, som ser ut så löst:https://catalog.meca.se/ProductSheet.aspx?Article_ID=1904457&CarReference_ID=6350&CategoryType_ID=1

Fler trådar i Hjälpforumet Bil