DdublinTrådstart2009-11-12Hej
Är det någon som kan hjälpa mig?
Har bytt lambdasond på min v70 (motor lampan hade tänts testa med ett instrument som visa kod P0032 vilket ska vara främre lambda)
När jag sedan skulle radera fel kodn kom den till baka direkt och motorlampan tändes...VAD SKA JAG GÖRA
tack på förhand
Köpte du ny eller begagnad lambdasond?
var ute och prov körde lampan slockna trodde att det funkade,men när jag stängde av motorn och startade igen lyser motorlampan
Nu framgår ju inte vilken bil det handlar om, årsmodell och styrsystem el motor typ B5xxx osv.... kolla bilinfo på
www.mekonomen.se
men man kan ju tänka sig följande (spånar nu :i)
om styrboxen själv matar ström till sondens uppvärmning, vilken felkoden visar på, så skulle ett avbrott i den kretsen oavsett före el efter sondens värmeelement uppfattas som kortis till plus (vilket felkoden påstår).
Mitt tips blir alltså att först kolla säkringen till sondens uppvärmning, liksom aktuell jordpunkt (kan vara internt i styrboxen, vet ej schema saknas), där efter kablage och kontaktstycken.
Verkar vara ett ganska enkelt och rättframt fel. Men man behöver ju ett kopplingsschema...i alla fall för att loda djupare än till säkring :OO
Speca din bil så kan säkert ngn kolla schema:utrop
Hade liknande problem med en sen 850. Då var det kamaxelns positionsgivare som var kass också.