Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

VW Caddy -98 bränsleproblem

Startad av Tippler · 2007-08-11 · 2 svar

TipplerTrådstart
Finns det någon här på forumet som har lite koll på VW Caddy 1.6 -98? Vet inte hur lika dessa är mot andra VW-bilar.

Problem.
Bränslepumpen får ingen ström, kommer inte ström till säkringen ens när vi mäter. Vad jag har för mig är att när tändningen slås på så skall bränslepumpen pumpa upp ett tryck, vilket den inte gör. Finns det något relä eller liknande som känner av trycket, isf sitter detta före säkringen för att sedan ge ström till pumpen? Någon som har lite tips eller idéer som jag kan kolla för jag vet inte riktigt vart jag skall börja.
slirfeldt
Rent tekniskt borde denna modell över lag stämma överns med Golf,, felet torde ligga kring säkringsboxen, och det är riktigt efter det att tändningen slagits på så bygger bränslepumpen upp ett tryck för att sedan slås av om inte motorn startas och det bör där i igenom inte finnas någon form tryckgivare.

Knepigt att du inte har ström vid säkringen till bränslepumpen för där bör det bara finnas tändström och normalt sitter bränslereläet efter säkringen,, du har full funktion på allt annat elektriskt?
2fast4you
första gången pumpen lade av och jag började felsöka så var det ström på säkringen, men andra gången så var det inte ström och det var dörför jag undrade om det finns något innan säkringen som har med bensinpumpen att göra? Mycket skumt fel, kan inte för allt i världen komma på vad det kan vara för fel.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil