EEastcastleTrådstart2009-07-13Hej!
Min Caravelle har hög tomgång samt att den inte går att starta direkt efter att man startat den för första gången. Den verkar få för mycket bensin då den har sotiga stift. Har mätt upp luftmängdmätare + diverse andra elkomponenter utan att hitta några fel. har ett trasigt avgassystem som jag har lappat ihop så det är i det närmaste tätt.
Nuvarande batteri har för låg Ah-styrka, kan det spela in?
Har testat med insprutsrengöring (spridarna är ok) och gasat ur den ordentligt på vägen men samma fel uppstår när man stängt av den.
Den går väldigt bra när den väl är i gång och när man kör.
men så fort man stänger av så dör den, den går dock att putta igång.
Ska upp till Norrland med den här bussen om snart en vecka, så vore väldigt tacksam för alla möjliga tips.
Vi har nu bytt databoxen, men samma fel uppstår dock.
varför tänder den inte?
håller på att bli tokig!
Det finns nu ingen gnista alls på något tändstift?? Batteri med något lägre Ah-tal spelar förmodligen mindre roll i dessa fall,, men vad är årsmodellen och motorstorleken 2,0 eller 2,5?
Vanligt på dessa (om det är en T4:a) är annars strulande hallgivare/tändspolar/modul som kan ge lite olika symtom från startvägran till ryckig motorgång.
Hade ett problem likt det du beskriver, efter ett tag givk bilen inte att starta längre.
I mitt fall var relät till ECU trasigt. Motorstyrningen fick ingen spänning. Antog att den började glappa när den blev varm men sedan la av helt.
Jag har en caravelle 97:a 2,5 liters bensin. Relät har nummer 30 på sig.